Alonzo yükseltmesi nedir?

Cardano'nun Alonzo yükseltmesi olarak bilinen, ADA sahiplerinin merkezi olmayan finans dünyasına katılmasına olanak sağlayacak kademeli akıllı sözleşme sunum sürecinin birçok aşaması var.

Alonzo'nun piyasaya sürülmesi yaklaşık 90 gün sürer ve Cardano blok zincirinde Ağustos ayı sonuna kadar akıllı sözleşme özelliği bekleniyor.

Cardano'nun banka hesabı olmayanları destekleme vizyonunun bir parçası olarak, Etiyopya'da DeFi yeteneklerini etkinleştirmeyi amaçlıyor. Ağustos ayında bir hard fork (sert çatal) bekleniyor ve Alonzo, ağın Goguen dönemindeki en önemli aşamalardan biri - son dönem Voltaire'den önceki dönem.

Alonzo güncellemesi, teorik bilgisayar biliminin temelleri üzerinde çalışan Amerikalı bir matematikçi ve mantıkçı olan Alonzo Church’e (1903-1995) bir göndermedir. Tıpkı diğer Cardano çatalları gibi, Alonzo da gerçek bir zincir bölünmesi olmadan etkinleştirilecek: Cardano (ADA), kesintisiz güncellemeler için bir sert çatal koordinatörü kullanıyor.

Strictissimo sensu akıllı sözleşme işlevselliğinin etkinleştirilmesi, 2021 yılının 3. çeyreğinde gerçekleşecek:

Alonzo, bundan yaklaşık dört ay sonra Cardano’ya akıllı sözleşmeler (dijital sözleşmeler) için destek ekleyecek.

Protokole yapılan bu ek, birçok işletmeyi Cardano’ya (ADA) çekecek çünkü akıllı sözleşme mantığı, birçok şirketin onu kullanmasına izin verecektir.