BGP (Bizans Generallerinin Sorunu) Nedir?

Bizans Generallerinin Sorunu, davranışlarını veya eylemlerini koordine etmesi gereken işbirlikçilerin güven eksikliği ve dolaylı iletişimden kaynaklanan ciddi zorluklarla karşılaştığı bir durum olarak tanımlanır. Blockchain alanında ise çok sayıda bilgisayarın gerçekleştirdiği madencilik işlemiyle Bizans Generallerinin Sorunu’nun çözüme kavuştuğu varsayılır.

Buradaki Bizans, Bizans İmparatorluğunu tanımlıyor, yaklaşık MS 330'dan MS 1.453'e kadar Roma İmparatorluğu tarafından kontrol edilen Avrupa'nın doğu kısmını ifade ediyor.
Bizans Generallerinin Problemi, çok sayıda generalin ve onların ordularının bir şehri saldırmak için çevrelediği, tarihsel bir durumdur. Generallerin çoğunluğu bir şekilde aynı anda ya saldırmak ya da geri çekilmek için bir kararı koordine etmek zorundadır, aksi takdirde durum büyük bir başarısızlıkla sonuçlanacaktır.
Bizans Generalleri Problem Görüntüsü
Koordineli eylemi engelleyen ana sorun, düşük güven, minimum seviyede olan ve dolaylı iletişimdir. Bunun nedenleri şunları içerebilir:
• Generaller, doğrudan iletişim kuramayacakları ve hatta birbirlerini göremeyecekleri kadar uzaktadırlar, bu yüzden mesajlarını iletmek için elçilerine güvenmeleri gerekir.
• Bir veya daha fazla general hain olabilir ve diğer generallere yanlış mesajlar gönderebilir.
• Bir veya daha fazla haberci hain olabilir ve diğer generallere yanlış mesajlar gönderebilir.
• Düşman şehir bir haberciyi yakalayabilir ve onun mesajını göndermesini engelleyebilir, bunun yerine yanlış bir mesaj iletebilir.
Bu Bizans Generalleri Sorunu genellikle kripto para birimleri hakkında konuşurken gündeme gelir. Blok zinciri olarak bilinen dijital kayıt, binlerce bilgisayarda aynı anda aynı bilgileri doğrulamalı ve kaydetmelidir ve hiçbir bilgisayar tek başına güvenilir bir kaynak olarak kabul edilemez.
Bitcoin, madencilik olarak bilinen bu soruna benzersiz bir çözüm sağladı:
Tüm bilgisayarlar, bir seferde depolanabilecek maksimum işlem sayısını doğrular.
Bilgisayarlar daha sonra çok karmaşık bir matematik problemini çözmek için rekabet eder. Motivasyonları, bitcoin'de bir ödüldür.
Sorunu çözen ilk bilgisayar sadece ödüllendirilmekle kalmaz, aynı zamanda işlemleri blok zincirine de kaydeder. Bu kayda dahil edilenler, matematik problemini çözdüklerinin kanıtıdır.
Şimdi kazanan bilgisayar güncellenmiş blok zincirini diğer bilgisayarlara gönderir.
Diğer bilgisayarlar matematik probleminin çözüldüğünü hızlı ve kolay bir şekilde doğrular ve ayrıca kayıtlarını doğrular / günceller.
İşlem tekrar eder ve tüm bilgisayarlar yine matematik problemini çözmeye çalışır.