Çatal Nedir?

Bir çatal, dijital kayıtlarda blok zinciri olarak bilinen bir bölünmedir.
Blok zinciri, kalıcı, güvenli dijital kayıtlar oluşturmak için kullanılan teknolojidir. Blok zincirini, o kitaptaki her yeni sayfanın "blok" olarak bilinen bir kayıt defteri olarak hayal edin. Bloklar, blok zinciri olarak bilinen şeyi yaparak birbirine bağlanır.
Her tür bilgiyi kaydetmek için birçok grup tarafından oluşturulan yüzlerce blok zinciri vardır. Her blok zinciri, İnternet ile bağlanan bir bilgisayar ağı tarafından eşzamanlı olarak korunur. Blok zincirindeki güncellemeler anında görülür ve manipülasyon son derece zor, belki de imkansızdır.
Blok zincirleri ile bir seferde yalnızca bir kayıt (blok) yapılmalıdır. Ancak bazen iki bilgisayar tarafından aynı anda iki blok oluşturulur, ikisi de geçerlidir. Tüm kayıtlar bilgisayar ağı arasında paylaşıldığı için, bir blok önce bir bilgisayar grubuna, ikinci blok diğer bilgisayar grubuna ulaşacaktır. Bu, blok zinciri kaydında çatal olarak bilinen bir bölünme yaratır.
Sonunda, ağdaki bir bilgisayar çatallardan birinde başka bir blok oluşturacak ve büyüyecektir. Bilgisayarlar her zaman uzun çatalı doğru olanı olarak tanımlar ve böylece daha kısa olanı terk ederek sorunsuz bir şekilde geçiş yapar.