ERC-20 Nedir?

ERC-20, temel olarak Ethereum'u kullanarak yeni kripto para birimi oluşturmak için önerilen bir dizi kural ve standart olarak tanımlanır. ERC-20, bu kuralları ve standartları takip eden Ethereum teknolojisi ile yapılan kriptoları tanımlar.
ERC, "Ethereum Yorum Talebi" anlamına gelir. Ethereum sistemi, herkesin iyileştirme önerebileceği şekilde tasarlandı. Her teklif bir "Ethereum İyileştirme Önerisi" (EIP) olarak bilinir ve benzersiz bir tanımlayıcı numara verilir. ÇYP bir komite tarafından onaylandıktan sonra, ERC olur ve ayrıca bir numara verilir.
ERC-20 standartları değerlidir çünkü kripto etrafında teknoloji yaratan insanlara tokenlerin nasıl davranacağını bilmelerini sağlar. ERC-20 ile programcılar, daha sorunsuz ve daha verimli çalışan daha iyi programlar oluşturabilirler.
ERC-20, Ethereum ağının çoğunluğu tarafından teknik olarak henüz onaylanmadı. Diğer bir deyişle, daha iyi standartlar geliştirme aşamasındadır. Ancak ERC-20 mantıklı bir öneri olduğu için, Ethereum'un teknolojisi ile inşa edilen yeni kripto için bir standart olarak yaygın olarak kabul edildi ve kullanıldı.
Ethereum kullanılarak kriptonun nasıl yapıldığına ilişkin başka birçok ERC var. Yaygın örnekler şunları içerir:
ERC-223: ERC-20 ile neredeyse aynı olan ancak aynı zamanda kazara kayıpları en aza indiren bir teklif. Birçok kullanıcı yanlışlıkla ERC-20 kriptolarını yanlış bir adrese göndererek onları kilitleyerek kalıcı bir kayıp yarattı. ERC-223 bunu engellemek üzere geliştirildi.
ERC-721: Ethereum ile yapılmış bir kripto üzerinde benzersiz tanımlayıcılar oluşturma önerisi. Bu benzersiz kalite, her bir öğenin diğer tüm öğelerden farklı olması gereken koleksiyonlar oluştururken kullanışlıdır.