Polygon MATIC nedir? Ne işe yarar?

Polygon (MATIC) , Ethereum için çok zincirli bir ölçeklendirme çözümü olan Polygon Network'e güç veren bir Ethereum belirtecidir. Polygon, Ethereum ana zinciriyle birlikte çalışan blok zincirleri olan Katman 2 yan zincirlerini kullanarak Ethereum üzerinde daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlamayı hedefliyor.

Kullanıcılar, bir Polygon köprüsü akıllı sözleşmesine Ethereum jetonlarını yatırabilir, Polygon yan zinciri içinde onlarla etkileşime girebilir ve daha sonra gerekirse Ethereum ana zincirine geri çekebilir. MATIC belirteci, işlem ücretlerini ödemek ve hisse kanıtı fikir birliğine katılmak için kullanılır.

MATIC için kaç teyit gereklidir?
MATIC, 35 ağ doğrulaması gerektirir. 

Hangi blockchain ağı MATIC'i barındırıyor?
MATIC, Ethereum'da barındırılmaktadır. 

Daha önce Matic Network (Şubat 2021'de yeniden markalandı) olarak anılan Polygon, Ethereum'a ek ölçeklenebilirlik eklemek ve blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliği artırmak için geliştirilmiş bir katman-2 ağıdır.

MATIC token sembolünü koruyan Polygon, Ethereum ölçeklendirme ve altyapı geliştirme için kullanımı kolay bir platformu temsil eden "Ethereum'un blockchain interneti" olarak tanımlanıyor.

Polygon, Ethereum'un zayıf kullanıcı deneyimi (gecikmiş işlemler), yetersiz iş hacmi ve topluluk yönetişimi eksikliği gibi bazı önemli dezavantajlarını yeni bir yan zincir çözümüyle çözmeye çalışıyor.

Platformun temel öğesi, çok sayıda uygulama türü oluşturmaya katkıda bulunan esnek bir modüler çerçeve olan Polygon SDK'dır. Plazma yan zincirlerinin kullanımıyla (zincir dışı işlemleri kolaylaştırmak, blok zincirleri için hızlı ve uygun maliyetli hale getirmek için tasarlanmıştır), Matic Network, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) pazara daha ucuz, daha kolay ve daha hızlı sunulmasını sağlayan bir ortam oluşturdu. Matic çözümünün çekiciliği, Ethereum'daki yüksek gaz ücretleri ve dApp'lerin geliştirilmesinde artan talep ile desteklendi.

Polygon, Ethereum uyumlu ve birlikte çalışabilir blok zinciri ağları geliştirmek için bir katman-2 ağı oluşturdu. Modüler çerçevesi, inşaatçıların özelleştirilebilir işlevselliğe sahip bağımsız blok zincirleri oluşturmasını sağlar.

Platform, ölçeklenebilir fikir birliği algoritmalarına, modüler "hizmet olarak güvenlik" özelliklerine ve ısmarlama WASM yürütme ortamına sahip olabilir. Bu, Polygon'un kurumsal kullanıma hazır blok zinciri ağları oluşturabileceği ve düşük maliyetli ve neredeyse anında işlemler sunabileceği anlamına gelir.

2. katman çözümleri nelerdir?
Blok zinciri ölçekleme çözümlerinden bahsettiğimizde, bunlar genellikle iki seviyeye ayrılır: 1. katman ve 2. katman çözümleri. Katman-1, yeni fikir birliği algoritmaları ve artan blok limitleri aracılığıyla blok zinciri içindeki ölçeklendirme işlevlerini ifade eder; katman-2 ölçekleme çözümleri, zincir dışı çözümleri ifade eder. Yan zincirlerde yürütülmeden önce ana blok zincirinden hesaplama gücü unsurlarını kaldırırlar. Bu, ana zincirdeki verimi artırmaya yardımcı olur.

Polygon dahil olmak üzere Katman-2 çözümleri son zamanlarda popülerlik kazanıyor ve kripto para birimlerinin kitlesel olarak benimsenmesi için kritik kabul ediliyor.

Poligon mimarisi
Çokgen mimarisi, her biri çeşitli amaçlar için kullanılan bir dizi işlev ve hizmetten sorumlu dört seçkin katmandan oluşur.

Ethereum katmanı

Ethereum katmanı, Ethereum ağında uygulanan bir dizi akıllı sözleşme ile temsil edilir. Hey, çeşitli Poligon zincirleri ve Ethereum arasındaki stake etme, işlem kesinliği ve iletişimi yönetebilir.

Güvenlik katmanı

Güvenlik katmanı Ethereum ile birlikte çalışır ve "hizmet olarak doğrulayıcılar" rolü sunarak zincirlere ek bir güvenlik katmanı sağlar.

Çokgen ağlar katmanı

Ağ katmanı, Polygon üzerinde geliştirilen bir blok zinciri ağ ekosistemi olarak hizmet eder. Her birinin kendi topluluğu vardır ve bloklar ve yerel fikir birliği üretmeyi idare eder.

Yürütme katmanı

Yürütme katmanı, akıllı sözleşmeleri yürütmek için uygulanan Polygon'un EVM - Ethereum Sanal Makinesi uygulaması ile temsil edilir.

Poligon zincirleri, hem Ethereum'un ana zinciriyle hem de Polygon'un isteğe bağlı mesaj iletme işlevi nedeniyle birbirleriyle iletişim kurabilir. Birlikte çalışabilir dApp'ler ve çeşitli platformlar arasında değer alışverişi dahil olmak üzere bir dizi yeni kullanım senaryosunu teşvik etmeye yardımcı olur.

Polygon'u özel yapan nedir?
Polygon, blockchain ölçeklendirmesini ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmeyi amaçlayan en yenilikçi projelerden biridir. Platformun popülaritesine ve olumlu analistlerin bakış açısına katkıda bulunan birkaç önemli özellik var.

Polygon, Ethereum'da uygulama geliştirenler ve Solidity'de program yapanlar için kullanışlı hale getiren Ethereum Sanal Makinesi ile uyumludur.

Polygon'un güvenlik modeli isteğe bağlıdır. Bu nedenle, gerekmediği takdirde ek güvenlik uğruna esneklikten ödün vermeye gerek yoktur.

Polygon, İyimser toplamalar ve ZK toplamaları dahil olmak üzere Plazma zincirlerinin ötesinde farklı ölçeklenebilirlik çözümlerini birleştirmek için yeterince esnek olduğunu iddia ediyor.

MATIC fiyat tahmini: 10 dolara mı gidiyor?
MATIC tokenleri, Polygon ekosisteminde, gaz ücretlerinin ödenmesi ve stake etme yoluyla güvenliğe katkıda bulunulması dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılır. MATIC, piyasa değerine göre en likit ve en büyük 20 kripto para biriminden biri olduğunu kanıtladı.

MATIC coin gelecek tahmini üzerine spekülasyon yaparken, ilk ve en önemli birlikte çalışabilirlik çözümü için yarışın hala devam ettiğini belirtmekte fayda var. Polygon'un rakipleri Polkadot ve Cosmos'un Stargate'i de çözümlerini hayata geçirmek için acele ediyor.

MATIC, bu yıl şimdiye kadar en umut verici kripto para birimlerinden biri oldu. 2021'in başından bu yana, Polygon'un kripto para biriminin fiyatı 1 Ocak 2021'de 0,01 dolardan 11 Mart'ta tüm zamanların en yüksek seviyesi 2,68 dolara yükseldi. Neredeyse %26,70'lik bir artış, yükseliş Poligonu (MATIC) kripto fiyat tahminine olumlu bir argüman olarak hizmet ediyor.
Mevcut güç dayanacak mı ve MATIC'in 2021'de yükseliş pozisyonunu koruması için yeterli olacak mı? 2021 için kısa ve orta vadeli Poligon (MATIC) Ağı fiyat tahmini göz önüne alındığında, yatırımcılar çeşitli destek ve direnç seviyelerine dikkat etmelidir. 

Yükseliş eğiliminin bitmediğini kanıtlayan ilk kayda değer direnç seviyesi 2.19 $ 'da ve ardından 2.64 $ ile MATIC'in tüm zamanların en yüksek seviyesi civarında. Olumsuz tarafı, kripto para biriminin destek seviyesini 20 günlük hareketli ortalamanın (MA) oluşturduğu 1.91 $ 'da ve bir sonraki 1.51 $' lık (50 günlük bir MA) seviyesinde tutması gerekiyor. 

CoinPedia'nın MATIC fiyat tahminine göre, kripto "3 doların üzerindeki yüksek seviyeleri kırmak için güçlü bir eğilim gösterdi". Kısa vadede son zirvelerinden bir geri çekilme makul görünse de, MATIC'in artan yatırımcıların ilgisinin tetiklediği yeni zirvelere ulaşmasını ve 2021'in sonunda 10 dolara tırmanmasını bekliyorlar.

MATIC madeni para fiyat tahmini 2021-2028
Digitalcoinprice.com'a göre MATIC, 2021 ve sonrasında karlı bir yatırım olabilir. Fiyat hedeflerine göre, MATIC tokenleri 2021'de 3,05 dolara, 2025'te 5,5 dolara ve 2028'de 9,41 dolara ulaşabilir.

Başka bir analitik kaynak Walletinvestor, MATIC tokeninin 'Al' veya 'Sat' olup olmadığına dair hiçbir şüpheye sahip görünmüyor. MATIC'i “harika” bir uzun vadeli yatırım olarak kabul ederek, önümüzdeki 12 ay için 5,12 $ medyan fiyat hedefi veriyorlar. Poligon (MATIC) fiyat tahminleri 2026'ya göre, kripto fiyatı beş yıllık bir süre içinde 19,26 dolara yükselecek.