PoS (Teminat Kanıtı) Nedir?

Proof of Stake’in kısaltması olan PoS ya da Türkçe karşılığı olarak teminat kanıtı, fikir birliğine ulaşmak ve blok zinciri olarak bilinen dijital bir kayıt üzerine inşa etmek için bir süreç olarak tanımlanır. PoS ile kullanıcılar bir token teminatı (veya bir "hisse") koyar ve önceki çözümlerden daha enerji ve maliyet etkin bir süreç kullanır.
Blockchain'i dijital bir kayıt defteri olarak hayal edin. Bu kitaptaki her sayfa yalnızca X miktarda bilgi depolayabilir. Bu yüzden daha fazla bilgi depolamak için yeni sayfalar oluşturulur. Bu sayfalar blok zincirindeki bloklardır. Yeni bloklar oluşturma, bilgileri kaydetme ve doğrulama süreci, madenciliğin bir parçasıdır.
Proof of Stake ile kullanıcılar, kriptolarını belirli bir miktar yatırıp riske attıktan sonra katılabilirler. Bu, "pay" olarak bilinir. Kullanıcılar hisselerini harcayamaz veya hareket ettiremez. Yanlış bilgi kaydettiklerinde veya kurallara aykırı bir şey yaptığında yakalanırlarsa, tüm hisselerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Pay sağlayan kişiler "doğrulayıcılar" olarak bilinir.
Doğrulayıcılar, sistem kullanıcıları tarafından ödenen işlem ücretlerini kazanma şansı için pay almanın maliyetine ve risklerine katlanmaya isteklidir. Doğrulayıcılar, bilgileri kaydetmek ve doğrulamak için seçildiklerinde bu ücretleri kazanır.
Doğrulayıcılar rastgele seçilir, ancak daha büyük bir miktar yatırarak şanslarını ve ödül boyutunu artırabilirler.

Proof of Stake sistemleri, yeni coinlerin düzenli olarak oluşturulduğu ve ödüllendirildiği Proof of Work (PoW) sistemlerinden farklı olarak başlangıçta tüm coin'lerinin piyasaya sürüldüğü kripto para birimleri için kullanılır.