Pump and Dump (Pompalama ve Boşaltma) Nedir?

Aslında manipülasyonun kripto para piyasasındaki karşılığıdır. Pompalama ve boşaltma, bir varlığı (hisse senedi, kripto para birimi, vb.), yüksek fiyatlardan satabilmek için suni olarak fiyat yükseltmeye yönelik yasadışı bir manipülasyonu ifade eder.
Pompalama ve boşaltma yapacak kişi önce varlığın bir kısmını satın alır. Ardından, fiyatın yükselmesine neden olan abartılı veya sahte haberler kullanarak başkalarını varlığı satın almaya ikna eder. Fiyatın hedeflediği kadar yükseldiği ve yeterli alım hacminin oluştuğuna inandığı noktada, sahip olduklarını satar. Satış sonrası suni gündem ortadan kalktığı ve yeni talep artık gelmediği için fiyatlar düşer ve birçok insanın elinde değersiz varlıklar ve boşa harcanan para kalır.
"Pump and dump" genellikle kripto alanında insanları bir kripto satın almaya teşvik etmek için forumlarda ve sohbet gruplarında haber paylaşmak şeklinde kendini gösterir. Daha fazla insan satın almaya başladıkça, fiyat yükselir ve satıcılar kripto paralardan bu yeni alıcılara satıp kar ederek çıkar. Kripto para piyasaları regüle edilmediğinden ve hatta Elon Musk gibi bir tweetle kripto para fiyatalrını etkileyebilenler olduğundan bugünlerde pompa ve boşaltma yaygındır.