Sıfır Onaylı İşlem Nedir?

Sıfır onaylı işlem, henüz blok zincirinde kaydedilmemiş ve doğrulanmamış bir değişim olarak tanımlanır. Bunun yerine satıcı hemen parasını aldığını varsayar ve satılanı teslim eder.
Bir blok zinciri, o kitaptaki her sayfanın blok olarak bilindiği her şeyi kaydedebilen dijital bir kitapla karşılaştırılabilir. Blok zinciri, aynı anda tüm veriler üzerinde hemfikir olması gereken bir bilgisayar ağı tarafından korunur.
Blok zincirini manipüle etmek isteyen herhangi bir kötü oyuncunun, değişiklik yapmak için tüm ağın bilgi işlem gücünün en az% 51'ine sahip olması gerekir. Bitcoin gibi büyük bir blok zincirinde bu inanılmaz derecede pahalı ve zordur.
Verileri blok zincirine gönderdikten sonra, ağı koruyan bilgisayarlardan birinin verilerinizi bir bloğa kaydetmesini ve doğrulamasını beklemeniz gerekir. Bloklar birbirine bağlı olduğundan, her blok önceki tüm blokları doğrular. Bu, blok zinciri ne kadar uzun olursa, önceki blokların o kadar güvenli olacağı anlamına gelir.
Bitcoin kullanırken, işleminizin kalıcı olduğunu düşünmeden önce en az 6 onay (sizinkinden sonra kaydedilmiş 5 blok) beklemeniz önerilir. 6 bloktan sonra, verilerinizin değiştirilme şansı% 0,1'den azdır.
İlk onay, bir blok verilerinizi kaydettiğinde gelir. Daha sonra kaydedilen her blok, ek bir onay olarak sayılır.