State Channel Nedir?

Etkileşimlerin gerçekleşmesi ve daha sonra blok zincirine kaydedilmesi için daha uygun fiyatlı, özel ve verimli bir yer olarak tanımlanır.
Geleneksel kripto para birimi işlemleri, binlerce kullanıcıdan oluşan ağı tarafından tutulan dijital bir kayıt defteri olan blok zincirine kaydedilir. Blok zinciri, kullanıcıların birbirleriyle doğrudan iş yapmasına ve güvenilir bir üçüncü tarafla çalışmaktan kaçınmasına olanak tanır.
Blok zinciri bir ağ tarafından korunduğundan, blok zincirindeki her yeni kaydın önce kaydedilmesi ve ardından tüm ağda paylaşılması ve doğrulanması gerekir. Her gün gerçekleşen on binlerce işlemle, tek bir bitcoin işleminin kaydedilmesi ve blok zincirinde paylaşılması 10-30 dakika sürebilir.
Dolayısıyla bir state channel, yetkili etkileşimlerin gerçekleşebileceği, kaydedilebileceği ve daha sonra blok zincirinde yayınlanabileceği güvenli bir yerdir.
Bir state channel, kullanıcıların doğrudan etkileşime girmesine izin vererek tüm verilerin blok zincirine gönderilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır. Potansiyel olarak yüzlerce veya binlerce mesajdan yalnızca nihai sonuçlar blok zincirine gönderilir. Bu, "zincir dışı" bir çözüm olarak bilinir.
Örneğin, Ali ve Ayşe’in bir yerel bitcoin alışveriş merkezinden bir şeyler satın almak isteyen bir çift olduğunu hayal edin.
Blockchain ile , yaptıkları her satın alma işleminde, mağazanın blockchain'in satışı kaydettiğini görebilmesi için satın aldıktan sonra 10 dakikadan fazla beklemeleri gerekir. Bu, 6 mağazadan alışveriş yapsalar, her birinde 10 dakika veya blok zincirinin yetişmesini beklerken tam bir saat harcayacakları anlamına gelir.
Eyalet kanallarıyla Ali ve Ayşe, normalde yaptıkları gibi her mağazada alışveriş yapabilirler. Her işlem anında olduğu için her mağazada bekleme olmaz. Alışveriş merkezini terk ederken state channel’larını kapatabilirler. 10 dakika sonra blockchain, alışveriş işlemlerinin sonuçlarını gösterir.
State Channel’ın özellikleri şunları içerir:

1- Veriler özeldir. Yalnızca başlangıçta davet edilen kişiler erişim hakkına sahiptir.
2- Etkileşimler anlıktır. Blok zincirinin yetişmesini beklemek yok.
3- Etkileşimler neredeyse ücretsizdir. Verilerinizin blok zincirine kaydedilmesi için her seferinde ödeme yapmak yerine, yalnızca sonuçlar kaydedilir.
4- Veriler güvenilirdir. Her mesaj, yetkilendirildiğini kanıtlamak için kullanıcı tarafından dijital olarak imzalanır. Herhangi bir kullanıcı hile yapmaya çalışırsa veya erken ayrılırsa, diğer kullanıcı(lar) en son yetkilendirilmiş sonuçları sonuçlandırarak state channel’ı yayınlayabilir.
5- Veriler daha küçüktür. Blok zincirine eklenen ve paylaşılan verileri azaltan her mesaj değil, yalnızca nihai sonuçlar kaydedilir.
6- Bir sona eriş tarihi ve saati vardır. Blok zincirinden farklı olarak, başlangıçta bir bitiş zamanı veya bitiş koşulları (işlem sayısı gibi) belirlenir. Kullanıcılar isterse bu tarih ve saatten önce de state channel’ı sonlandırabilir.