Stellar Lumens (XLM) Nedir?

Stellar, herhangi bir para birimi çifti arasında verimli sınır ötesi işlemleri etkinleştirmeyi amaçlayan açık kaynaklı, dağıtılmış bir ödeme altyapısıdır. Delaware merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stellar Development Foundation, protokolü destekler ve Stripe CEO'su Patrick Collison ile işbirliği içinde oluşturulmuştur. 

STELLAR LUMENS'İ KİM YARATTI?
Jed McCaleb. Gox exchange ve Ripple'ın kurucu ortağı, Ripple'ın temel ilkelerinin uygulanması konusundaki anlaşmazlıkların ardından 2014 yılında Stellar ağını oluşturdu. McCaleb, ağı, farklı döviz çiftleri arasındaki sınır ötesi işlemleri verimli ve uygun maliyetli bir şekilde kolaylaştıran açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ödeme ağı protokolü olarak tanıttı. 
Stellar Lumens (XLM) ise ağın tüm operasyonlarına güç veren yerel kripto para birimidir.
Stellar'ın defter sistemi, Lümenlerin temel kullanımını gerektirir. Resmi belge, yerel para biriminin tanıtılmasının, her hesaba minimum bir bakiye ve nominal bir engel olarak küçük bir işlem ücreti uygulayarak kötü veya anlamsız aktörleri caydıracağını belirtiyor. Ağ, defterin spam veya saçmalıklarla dolmasını önlemeye çalışıyor. 

DOLAŞIMDA KAÇ STELLAR VAR
Stellar ağı ilk kez yayına girdiğinde 100 milyar XLM oluşturuldu. Oluşturulan Stellar Lümen'in yüzde 25'i, finansal katılım için çalışan diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlara tahsis edilecekti. Aynı zamanda Stripe, tohum yatırımı karşılığında 2 milyar ilk XLM parasını aldı. 

Protokolün varlığının ilk beş yılında, Stellar Lümen arzı yıllık yüzde 1 arttı. 

Ancak, enflasyon mekanizması bir topluluk oylamasının ardından Ekim 2019'da sona erdi. Kararı izleyen bir ay, genel XLM arzı azaltıldı. Stellar Lümen arzı artık sınırlı. Yaklaşık 50 milyar XLM var ve gelecekte yeni jetonlar oluşturulmayacak. 

XLM'nin sınırlı arzı 50 milyarda kalsa da, açık piyasada yaklaşık 25 milyar Stellar Lümen var. Aynı zamanda, Stellar Development Foundation diğer yarısını kripto para birimini geliştirmek ve tanıtmak için elinde tutuyor. Vakıf tarafından tutulan XLM'nin geri kalanı önümüzdeki birkaç yıl içinde kamu pazarlarına girecek. 

XLM NEREDEN ALINABİLİR?
Büyük sermayeli muadillerinin çoğuna benzer şekilde Stellar Lumens , Coinbase , Kraken ve Binance dahil olmak üzere birçok kripto para borsasında mevcuttur.

Stellar ayrıca, kullanıcıların XLM'yi doğrudan ağ üzerinden satın almalarını sağlayan yerel borsası Lobstr'a da sahiptir. 

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu belirterek Ripple Labs'a dava açarken , Stellar Lumens kendisini tartışmadan uzaklaştırmayı başardı. 

Stellar Development Foundation CEO'su Denelle Dixon, Stellar Lumens'in faydaya daha yatkın olduğunu ve XLM'nin ağ üzerinde bir köprü para birimi olmaya odaklandığını açıkladı. 

Şimdiye kadar, menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından gündeme getirilen bir menkul kıymet olarak XLM'nin satışı veya statüsü ile ilgili herhangi bir yasal sorun olmamıştır. 

STELLAR KULLANAN ŞİRKETLER
İlk Brezilya BTC borsası olan Mercado Bitcoin, Ağustos 2014'te Stellar Network'ü kullanacağını duyurdu. Ocak 2015'e kadar üç milyon kayıtlı kullanıcı hesabı oluşturuldu ve XLM piyasa değeri neredeyse 15 milyon dolara ulaştı. O zamandan beri, Stellar'ın benimsenmesi büyümeye devam etti. 

Stellar, herhangi bir kullanıcının ağın üzerine inşa etmesine izin veren açık bir finansal altyapıdır. Resmi web sitesine göre, IBM ve Franklin Templeton dahil olmak üzere büyük şirketler para taşımak ve yeni pazarlara erişmek için Stellar'ı kullanıyor. 

IBM'in World Wire projesi, genel olarak izin verilen ağı kullanarak daha büyük ölçekli kurumları Stellar'a bağlamayı hedefliyor. World Wire kullanıcıları, sabit paralar kullanarak Stellar ağındaki köprü varlıkları üzerinden işlem yapabildiler. Stellar Konsensüs Protokolü, çatallanmaları önlediğinden, tüm varlıklar tek bir küresel defterde tutulur ve bu da ödemelerin verimli ve anında ödenmesine olanak tanır. 

Franklin Templeton, Eylül 2019'da bir SEC dosyasında, Stellar blok zincirinde yeni bir fonu tokenleştirme planlarını ana hatlarıyla açıkladı. Yaklaşık 700 milyar dolarlık varlığı yöneten küresel yatırım firması, öncelikle devlet tahvilleri, nakit ve geri alım sözleşmelerinden oluşacak yeni fonu tokenize etmek için düzenleyici onayı bekliyor.

Almanya'nın önde gelen konut şirketlerinden biri olan Vonovia da 2021'in başlarında Stellar blok zincirinde 24,3 milyon dolar değerinde dijital tahvil çıkardığını duyurdu. Üç yıllık tahvil, gayrimenkul haklarının devri için Stellar'ın blok zinciri teknolojisini kullanacak. Şirket, tahvillerin ihraç sürecinin ağ üzerinde daha uygun ve verimli olacağını belirtti. 

STELAR vs. XRP
Ripple ve Stellar, sınır ötesi işlemleri iyileştirmeyi amaçladığından, kripto para spekülatörleri genellikle XRP ve XLM'yi karşılaştırır. XRP, 2012 yılında Ripple Labs tarafından, Stellar ise 2014 yılında Jed McCaleb tarafından kuruldu.

Her iki ağ da madenciliğe ihtiyaç duymadan özel düğümlere sahiptir ve uluslararası ödemeler ve transferler için ideal olan neredeyse ücretsiz ve anında işlemler sunar. 

Stellar kodunun çoğunu XRP defterinden kopyaladığı için iki ağ ortak bir kod tabanı ve tasarım şemasını paylaşıyor. Stellar ağı, Ripple'dan sıyrılmak için çeşitli ayarlamalar yaptı. Defterleri korumak ve işlemleri doğrulamak için bir yazılım olan Stellar core, ağa güç sağlar. 

Ripple için XRP defteri, kullanıcıların genel ve özel anahtar kriptografisini kullanarak kripto para birimini almasına izin veren ve sunucuların ağ üzerinde işlem göndermesini sağlayan temel teknolojidir. 

Ripple'ın ağı, büyük bir kâr potansiyeli olan büyük bir pazar olan bankaları hedef aldı. Öte yandan Stellar, banka hesabı olmayanlara yardım etmeyi ve dünya çapında finansal hizmetlerin erişimini genişletmeyi amaçlıyor. 

Stellar kendi benzersiz konsensüs protokolünü ağında kullanırken, Ripple, Ripple Protocol konsensüs algoritması üzerinde çalışır. Stellar Lumens madeni paraları sınırlıyken, XRP kripto para birimi deflasyonisttir ve bu da dolaşımı azaltır. 

Stellar, Stellar Lumens'in sahipliğini takip eden bir sipariş defteri ile kendisini bir tür merkezi olmayan borsa olarak konumlandırmaya çalışır. Bu paralar, XLM kripto para birimini kullanan kullanıcılar arasında platformunda alınıp satılabilir. 

XRP'nin amacı, işlemleri daha açık altyapıya geçirerek geleneksel ödeme sistemlerini tamamlamaktı.  

Stellar Development Foundation, ilk 100 milyar XLM arzını on yıllık bir süre içinde dağıtmakla görevlendirildi. Ancak, dağıtım süreci engellerle karşılaştı ve ekip yalnızca 7 milyardan fazla Stellar Lümen dağıtmayı başardı. Kuruluş daha sonra genel XLM arzını azaltmak için değişiklikler yaparak toplam madeni para miktarını 50 milyara düşürdü. 

Ripple başlangıçta kullanıcılara 45 milyar XRP dağıttı ve şirket, teknolojisinin gelişimini finanse etmek için kalan XRP'yi emanet etti. Ripple Labs'ın kar amacı gütmeyen bir şirket olması nedeniyle, kripto para topluluğunda tokenlerinin dağıtımı oldukça tartışıldı. 

STELLAR vs ETHEREUM
Ethereum ve Stellar, değer tekliflerine ve tasarımlarına nasıl yaklaştıklarında büyük ölçüde farklılık gösterir. 

Ethereum ayrıca merkezi olmayan bir ödeme ağı görevi görürken, işlevselliği daha geniş bir kitleyi hedefler. Ağ, akıllı sözleşmelerin geliştirilmesine, jeton ihracına izin verir ve merkezi olmayan finans ve takas edilemeyen jeton pazarlarında popülerdir. 

Ethereum, finansal sektörün ötesindeki ürün ve hizmetleri merkezden uzaklaştırmak için blok zinciri teknolojisini kullanmayı amaçlamaktadır. Ancak,

Stellar ve Ethereum'un her ikisi de finansal katılımı destekleme ve banka hesabı olmayanlara hizmet etme potansiyeline sahiptir. 

Stellar ve Ethereum, sırasıyla kar amacı gütmeyen kuruluşlar, Stellar Development Foundation ve Ethereum Foundation tarafından desteklenmektedir. 

Ethereum, kitlesel satışı sırasında 72 milyon ETH satarak 18 milyon dolar toplamayı başardı. 

Ethereum yeni bir konsensüs mekanizması olan hisse kanıtı kullanmaya doğru ilerliyor olsa da , şu anda ağ hala Bitcoin'e benzer şekilde iş kanıtı üzerinde çalışıyor. Ağ yükseltmeleri ve işlemler, Stellar Consensus Protocol aracılığıyla Stellar'da doğrulanır.