STO (Güvenlik Jetonu Arzı) Nedir?

Güvenlik Jetonu Arzı veya STO (Security Token Offering), yeni bir kripto para birimi veya jeton genellikle halkın yatırım yapması için uygun hale geldiğinde zamana duyarlı bir süreç olarak tanımlanır. STO'lar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile uyumlu bir şekilde yürütülür.
Başlangıçta, yatırımcılar bir ilk Para veya token teklifine (ICO / ITO) katılır ve karşılığında bir miktar kripto alırdı. Umut, ekibin parayla değerli bir şey geliştirmesiydi.

Sorun şu ki, yakın gelecekte ICO'lar ve ITO'lar Sermaye Piyasası düzenlemelerine uymayabilir. Bu, halihazırda bir ICO veya ITO'ya sahip olan bazı kripto para birimlerinin gelecekte düzenlemelere tabi olabileceği ve cezalara maruz kalabileceği anlamına gelir.
Bununla birlikte, bir STO, kripto para birimi alanında kullanılması beklenen birçok kural ve düzenlemeye uyar.
Menkul kıymet, bir şirketin küçük bir sahipliğini temsil edebilir (hisse senedi gibi).
Menkul kıymet, bir hükümetin veya şirketin ödünç aldığı parayı temsil edebilir ve size geri ödeme sözü verebilir (tahvil gibi).
Menkul kıymet, başka bir varlığın, kârın veya gelirin sahipliğini de temsil edebilir. Bir STO bu modeli kullanır.
Bir STO'ya yatırım yapmak için akredite bir yatırımcı olmanız gerekir. Akredite yatırımcı olabilmek içinse örneğin ABD düzenlemelerine göre şu iki gereksinimden birini karşılamanız gerekir:

Tek bir bireyin son iki yılda en az 200.000 dolar gelire veya en az içinde bulunulan yılda ise en az 150.000 dolarlık bir gelire veya daha fazlasını kazanmasına ihtiyaç vardır.
Ana mülkünüz dışında 1.000.000 doların üzerinde net değeri sağlamanız gerekir.