Tangle (Karışıklık yani Arapsaçı) Nedir?

Tangle, blok zinciri yerine işlemlerini kaydetmek için bir kripto para birimi olan IOTA tarafından oluşturulan bir teknolojidir. Karışıklık, tek bir yönde ve asla tekrar etmeyecek şekilde inşa edilmiş bir yapı olan yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafikler veya DAG kullanılarak oluşturulur.

Burada bir “grafik” basitçe birimlerden oluşan bir yapıdır. Yapıdaki her birim arasındaki bağlantıyı ve hepsinin aynı şekilde aktığını anlatır. Ve "döngüsel olmayan", döngüsel veya tekrar etmeyen bir şeyi tarif etmek anlamına gelir.
Yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafiğin iyi bir örneği, bir kontrol listesidir. 10. adımı gerçekleştirmek için 9. adımı tamamlamış olmanız ve 8. adımı gerçekleştirmeden önce 7. adımı vb. Tamamlamış olmanız gerekir. Bu adımları bir grafikte listeleyecek olsaydınız, 1-10 arasındaki akışın 1'e geri döndüğünü ve kendisini asla tekrar etmediğini görürdünüz. Tekrar etseydi, yönlendirilmiş çevrimsiz bir grafik olmazdı.
DAG'nin başka bir örneği de bir aile ağacıdır. Büyükanne ve büyükbabanızın anneniz ve erkek kardeşi vardı. Annen babanla tanıştı ve seni doğurdu. Annenizin erkek kardeşi karısıyla tanıştı ve çocukları oldu. Hiçbir şekilde büyükbaban ya da büyükannen bir daha senin altında görünmez.
Karışıklık içinde, bir işlemin kayıt için uygun olması için, kişinin önce önceki iki işlemi doğrulaması gerekir. Daha sonra işlemi başkaları tarafından kaydedilmeye uygun hale gelir. Bu sistem hızlı olacak ve yaklaşık 10 dakika süren bitcoin'den çok daha hızlı kayıt süresine izin verecek şekilde tasarlandı.