Thodex nedir?

Yaklaşık 30 bin yatırımcının hesaplarına ulaşamadığı kripto para borsası Thodex, son yılların en büyük finansal dolandırıcılıklarından birine konu oldu

Son bir hafta içerisinde önce sistem bakım çalışması nedeniyle, daha sonra ise yabancı ortaklık görüşmeleri iddiasıyla yaıtırmcıların hesaplarına erişimini durduran Thodex son dönemin en önemli gündemlerinden biri. 2008 yılında Koineks ismiyle kurulan ve daha sonra yaşanan büyük bir siber saldırı sonrası ismini Thodex olarak değiştiren Türkiye'nin en eski kripto para borsalarından biri.
CEO'su Faruk Fatih Özer'in 21 Nisan 2021 tarihinde yatırımcıların birikimleriyle yurtdışına kaçtığı iddiaları ve hakkındaki suç duyuruları üzerine 22 Nisan 2021 tarihinde hakkında adli soruşturma başlatılmıştı. Ofisine polis baskını yapılan Thodex'in CEO'su ve şirketin banka hesaplarına MASAK tarafından blokaj konuldu. Adli soruşturmanın ve gelişmelerin ardından açıklama yapan Thodex CEO'su 26 Nisan Pazartesi günü Türkiye'ye döneceğini söyledi ve yatırımcıların paralarıyla yurtdışına kaçtığı iddialarını yalanladı.
Fakat İçişleri Bakanı Soylu'nun Arnavutluk'un Tiran şehrinede olduğu iddi edilen Faruk Fatih Özer için Arnavtuluk Emniyet Müdürü ile yaptığı görüşmenin ardından Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı ve Özer'in Arnavutluk'tan Türkiye'ye iadesinin isteneceği öğrenildi.