ThorChain (RUNE) Nedir? Ne işe yarar? Beklentileri

Thorchain, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklarını blok zinciri ağları arasında değiştirmek için Cosmos tabanlı bir blok zinciri protokolüdür.

ÖZETLE: Blok zinciri ağlarındaki kullanıcı sayısı arttıkça, ağlar arası likidite ihtiyacı da aynı şekilde artar.
Thorchain, kripto varlıklarının çeşitli blok zincirleri arasında tamamen merkezi olmayan bir şekilde ticaretini sağlayarak bu ihtiyacı karşılamayı amaçlayan bir protokoldür.

Kripto pazarları olgunlaşırken, daha fazla finansal ürün geliştirirken ve kullanıcılar kazanırken, çoğu kripto varlığı hala kendi yerel ağlarında mahsur kalmış durumda. Bu, Ethereum gibi bir ağda basılan varlıkların kullanılamayacağı veya Bitcoin blok zinciri veya Binance Akıllı Zincir gibi başka bir kripto ağına doğrudan alınıp satılamayacağı anlamına gelir .

Blockchains genelinde varlıkları takas gibi borsalar, şeklinde kabzımal güvenen Coinbase veya Binance - ya gibi varlıkların dizgecikli sürümleri bağlıdır sarılmış Bitcoin . Bu, izole blok zinciri ekosistemlerinin likit olabileceği, yani aktif bir alıcı ve satıcı pazarı olduğu anlamına gelse de, toplamdaki kripto pazarlarının parçalanmış ve dolayısıyla likit olmadığı anlamına gelir .

THORCAIN NEDİR?
Thorchain, tüm kriptoları sıvı hale getirmeyi amaçlayan " Blockchain'lerin İnterneti" olarak adlandırılan Cosmos üzerine inşa edilmiş bir blok zinciri protokolüdür. Bunu, Ethereum için Bitcoin ticareti gibi yerel olmayan kripto varlıklarının ticaretini sağlayarak, ancak tamamen merkezi olmayan bir şekilde yapmayı hedefliyor. Özünde, Coinbase ve Binance'in yaptığının çoğunu yapıyor - ancak üçüncü bir taraf fonların kontrolünü ele geçirmeden.

Thorchain protokolü ayrıca aynı adı taşıyan merkezi olmayan Uniswap veya SushiSwap gibi bir merkeziyetsiz borsaya (DEX) güç sağlar. Karşılığında, bu varlıklar üzerinde bir getiri (veya "verim") kazanılır, Thorchain DEX ticarete izin verir veya bir varlık havuzuna likidite sağlayarak onların kripto varlıklarını ödünç vermesini sağlar.

THORCHAIN'İ KİM KURDU? NE ZAMAN KURULDU?
Thorchain, çoğunlukla anonim bir ekip tarafından inşa edildi. 2018'de bir hackathon sırasında tasarlanan protokolün çok zincirli “kaosnet”i, ilk geliştirme birkaç test ağında gerçekleştikten sonra nihayet Nisan 2021'de başlatıldı . 

Ekibinin ve topluluğunun daha geniş amacı, çeşitli nedenlerle bireylerin finansal ürünlere veya hizmetlere erişimini engelleyebilen ve engellemiş olan merkezi taraflara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için merkezi olmayan likidite yaratmaktır. 

DeFi , adından da anlaşılacağı gibi, finansmana erişimin merkezden uzaklaştırılmasıyla ilgilidir. DeFi, kullanıcıların üçüncü taraf aracılara ihtiyaç duymadan kripto varlıklarını ödünç almalarına, ödünç vermelerine, satın almalarına ve satmalarına olanak tanıyan bir finansal ürün koleksiyonunun kısaltmasıdır. BirDEX (merkezi olmayan borsa olarak da bilinir) olarak Thorchain, bu ürün grubunun bir parçasıdır ve merkezi olmayan finansın sınırlarını daha da zorlamayı amaçlar.

Thorchain ekibi , 2022 yazına kadar ağın kontrolünü tamamen topluluğa devretmeyi bile planlıyor .

THORCAIN'DE TAKASLAR NASIL ÇALIŞIR?
Thorchain, işlemleri kolaylaştırmak için başka bir DEX kredilendirme sisteminin, yani Bancor'un sürekli kredi havuzlarının bir uyarlamasını kullanır. Bu işlemlerde, tüm varlıklar, Thorchain'in yerel tokeni RUNE olan başka bir varlıkla paylaşılan likidite havuzlarına yatırılır. 

RUNE, tüm işlemlerde diğer varlıklarla takas edilir. A varlığının B varlığına takasında, protokol A'yı RUNE ile, ardından RUNE'yi B ile değiştirerek iki işlem gerçekleştirir. RUNE çift takası, varlıkların zincirler arasında gözetimsiz olarak merkezi olmayan takasına izin veren şeydir.

Şimdiye kadar, protokol istendiği gibi çalıştı ve bu, RUNE'nin Haziran 2021 itibariyle DeFi jetonları arasında piyasa değerine göre ilk on sıraya çıkmasına yardımcı oldu .

Thorchain başlangıçta Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Binance Smart Chain ve Litecoin'den varlıklar için gelen destekle piyasaya sürüldü. Diğer belirteçler ve varlıklar için destek sürekli olarak eklenmektedir.

THORCAIN VE RUNE'ÜN DETAYLARI
Thorchain bir hisse kanıtıdır (iş kanıtının aksine ) blok zinciridir, yani RUNE'u bağlayan ve kazanan düğüm operatörleri tarafından güvence altına alınır ve korunur. Düğümler, takasları doğrulayan ve varlıklar için havuzlar oluşturan ve karşılığında ödül alan bilgisayarlardır.
Düğümler için başlangıçta yüz doğrulayıcı nokta bulunur, ancak ağ 300 noktaya kadar ölçeklenebilir. Bu noktalar periyodik olarak bir "çalkalama" içinde geri dönüştürülür, ağın rekabetçi kalmasını sağlar, operatörlere anonimlik verir ve düğümler ağı "yakalayamadığı" (kontrol edemediğinden) ek bir güvenlik katmanı sağlar.

Düğümler, bir doğrulayıcı nokta için uygun olmak için en az 1 milyon RUNE bağlamalıdır. RUNE 15 Ağustos 2021 itibariyle yaklaşık 8.57 dolar değerinde ve 1,9 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri var .

Bir takas yapıldığında, bir havuzun veya kasanın adresine bir varlık gönderilir. Bir havuz adresi, bir e-posta adresine benzer, ancak bir kişiye işaret eden kelimeler ve bir URL yerine, bir dijital cüzdanı işaret eden bir dizi rakam ve harften oluşur . Düğümlerin üçte ikisi, adresin coinleri aldığını doğruladığında, diğer varlığı kullanıcıya geri gönderir. Yine, takaslar yereldir, bu nedenle örneğin LTC/RUNE kasasının LTC'yi alacak bir adresi vardır.

LİKİDİTE HAVUZLARI NASIL ÇALIŞIR?
Hemen hemen tüm diğer DEX'ler gibi, Thorchain de fiyat oluşturmak için otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Fiyatlar, havuzda tutulan her bir varlığın ilgili sayısına göre oluşturulur ve tüccarlar tarafından diğer borsalarda olduğu gibi harici fiyatları yansıtarak tutulur. Bu tüccarlar, fiyatların düşük olduğu her yerde varlıkları satın aldıkları ve yüksek oldukları yerde sattıkları ve fiyatların yakınsamasına neden olan arbitrajı kullanırlar.

Likidite sağlayıcıları, ilgili likidite havuzuna RUNE ve diğer bir varlığı yatırır. Tüccarların kullandığı likiditeyi sağlamanın karşılığında, işlemlerden alınan ücretin bir kısmını artı RUNE ödüllerini alırlar.

Dahası, doğrulama düğümleri, kasalarda tutulan varlıkların parasal değerini iki katına çıkarmaya teşvik edilir. İşte nedeni:

İşlemlerden alınan ücretler, likidite sağlayıcıları ve düğümler arasında gidip gelir. Düğümler "bağlı" ise, düğümlere daha yüksek bir ücret yüzdesi gider ve bu da daha fazla bağlanmayı teşvik eder. Aşırı bağlanma meydana gelirse bunun tersi gerçekleşir. Protokoldeki tüm RUNE'nin %67'si birleştirildiğinde ve %33'ü stake edildiğinde, Thorchain “optimal durumunda”dır.

Teoride, bu aşırı teminatlı bağ sistemi, yozlaşmış düğümlerin dürüst olmayan bir şekilde hareket ettiklerinde kazançtan çok kaybedecekleri anlamına gelir.

Güvenliğin ötesinde, DEX'in teşvikleri, ücretler, velayet dışı getiri ve DeFi'nin doğal açıklığı, Thorchain'deki işlemlerin tipik olarak düşük kaymaya sahip olmasını sağladığından, bol miktarda likidite yaratacak şekilde yapılandırılmıştır, yani kote edilen bir fiyat ile kullanılan gerçek ticaret fiyatı arasındaki fark en aza indirilir.

THORCAIN (RUNE) NASIL KULLANILIR?
Thorchain'i kullanmak için Thorswap gibi bir arayüze erişmeniz gerekir. Ardından şu adımları izleyin:

Thorswap ile uyumlu bir cüzdan indirin . Ledger gibi donanım cüzdanları için destek hala geliştirme aşamasındadır ancak Thorswap'ın kendi Keystore cüzdanı zaten desteklenmektedir.
Cüzdanınızı arayüze bağlayın.
Swap yapın, likidite yatırın veya varlıkları geri çekin.
Alternatif olarak, kullanıcılar gibi, Thorchain ile entegre bir cüzdan kullanabilirsiniz shapeshift .

RUNE JETONU NEDİR?
RUNE, Thorchain'in yerel varlığıdır. Yönetişim, bahis, bağ, ödüller ve ticaret için kullanılır - Thorchain'in çalışmasını sağlayan şey budur.

RUNE, Thorchain'deki her havuzdaki diğer varlıklara karşı işlem görür ve farklı blok zincirlerinden varlıklar için bir köprü sağlar. Staking RUNE ayrıca kullanıcıların yönetim teklifleri ve ticaretten alınan ücretler için oy hakkı kazanırken, RUNE'u bağlamak düğümlerin işlemleri doğrulamasını ve her blokta oluşturulan yeni RUNE kazanmasını sağlar.