Tokenize (Jetonlaştırma yani Tokenizasyon) Nedir?

Tokenize, fiziksel, gerçek dünyadaki varlıkları bir jetona dönüştürme süreci olarak tanımlanır. Bir belirteç, blok zincirinde bulunan bir varlığın dijital temsilidir.
Diyelim ki 500.000 $ değerinde bir eviniz var, evinizin değerini sadece 50.000 $ artırmak için kullanmak istiyorsanız, bir bankaya gitmeniz ve ipotek alma sürecinden geçmeniz gerekir. Ancak bir tablo veya mücevheriniz varsa ve borç almak istiyorsanız, süreç tamamen değişir ve bankanızda mümkün olmayabilir.
Tokenleştirme ile hemen hemen her varlığı alabilir ve değerinin tamamını veya bir kısmını blok zincirine koyabilirsiniz. Değer, jetonlarla temsil edilir ve jeton sayısı isteğe bağlıdır. Başka bir deyişle, evinizin 50.000 $ 'ı 1.000 $, 100 $ veya 0.01 $' lık jetonlara yerleştirilebilir.
Tokenizasyon ile, bir varlığın herhangi bir bölümünü satabilir ve çok ihtiyaç duyulan parayı toplayabilirsiniz. Bu belirteçler blok zincirinde değiş tokuş edildiğinden, veriler halka açıktır ve manipüle edilemez, bu da herhangi birinin dolandırılmasını neredeyse imkansız hale getirir.