TX Fee (İşlem Ücreti) Nedir?

İşlem ücreti, işlemlerin doğruluğunu onaylayarak doğru, güncel bir blockchain defteri tutma işini yapan kişilere yapılan ödeme olarak tanımlanır.
Tipik olarak, banka kullanarak para gönderdiğinizde veya bir işletme olarak para aldığınızda, bankaya EFT, havale vs bir ücret ödersiniz. Bu ücret, işleminize dahil olan işleri yapacak kişileri işe alma maliyetlerini kapsar.
Kripto para birimleri için ise banka yoktur. Bunun yerine, insanlar işlemlerin doğru olduğunu doğrulamak için bilgisayarlarını kullanır ve ardından bu bilgileri blok zincirine kaydeder. Her dakika gerçekleşen binlerce işlem olduğu için, ücretler bu insanları bu bilgisayar işini yapmaya motive eder.
Daha yüksek bir ücret sağlarsanız, genellikle işleminiz çizgiyi atlayabilir ve önce kaydedilebilir. Başka bir deyişle, ücret ne kadar yüksek olursa, işleminizin diğerlerinden daha erken gerçekleşmesi şansı o kadar artar.
Kripto para borsalarında ise önceden belirlenmiş bir standart ücret, alım ve satım sırasında ödeyeceğiniz paraya eklenir veya alacağınız paradan düşülür.