Utility Token (Fayda Jetonu) Nedir?

Fayda jetonu, bir ürün veya hizmete özel erişim sağlayan dijital bir birim olarak tanımlanır. Yardımcı program jetonu, bir spor etkinliğine erişim sağlayan bir bilete benzer şekilde erişim sağlar.
Bir çocuk oyun salonundaki bir jetona benzer şekilde, yardımcı program jetonları bir sisteme erişim sağlamak için tasarlanmıştır. Madeni paralar veya para birimlerinin aksine, bir değer deposu olarak tasarlanmamıştır. Bunun yerine, yerleşik programlanabilir potansiyele sahiptirler. Başka bir deyişle, yardımcı program jetonları, programcıların yazılımların etrafına veya içine yazılım geliştirebilmesi ve kullanıcıların belirteçleri kullanarak yazılımla etkileşimde bulunabilmesi için tasarlanmıştır.
Ethereum gibi bazı jetonlar, diğer kripto para birimleri ve jetonların bunların üzerine inşa edilebilmesi için oluşturuldu. OMG, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimidir. Ethereum'un jetonu kullanılarak oluşturulmuş oyunlar ve üretkenlik uygulamaları da var. EOS, Ethereum'dan bağımsız olarak kendi sistemi kullanılarak oluşturulmuş başka bir jetondur.