Waves Coin Nedir? Waves geleceği hakkında her şey

Waves blok zinciri , kullanıcıların özel kripto jetonları oluşturmasını ve başlatmasını sağlamak için tasarlanmıştır. 
Waves, kapsamlı akıllı sözleşme programlamasına gerek kalmadan kripto jetonlarının oluşturulmasına ve ticaretine izin verir. Bunun yerine belirteçler, Waves blok zincirindeki kullanıcı hesaplarında çalışan komut dosyaları aracılığıyla oluşturulabilir ve yönetilebilir. 
Buradaki fikir, yeni belirteçlerin (ve onları yöneten uygulamaların) geliştirilmesinin, geleneksel bir web uygulamasını başlatmaktan önemli ölçüde farklı olmaması gerektiğidir. 
Bu amaca yönelik olarak, programlar ve uygulamalar bu işlemlere ek olarak çalışır ve yeni varlıklara benzersiz bir tanımlayıcı verilir. Komut dosyaları yalnızca varlığın oluşturulmasında eklenebilir.
Bu varlıklar, Waves blok zincirinde oluşturulan belirteçler ile diğer WAVES belirteçleri arasındaki ticareti kolaylaştırmak için yapılmış, kendi yerleşik merkezi olmayan değişimini (Waves.Exchange) içeren Waves ekosistemi içinde ticaret yapmak üzere tasarlanmıştır. 

2018'de Waves ekibi, Waves MainNet'e akıllı sözleşme işlevselliği ekleyerek üçüncü tarafların merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmasını sağladı. Ayrıca 2019 yılında platformun arkasındaki ekip , ağın kurumlar için tasarlanmış bir versiyonu olan Waves Enterprise'ı pazarlamaya başladı . 

WAVES'İ KİM YARATTI?
Waves blok zinciri, 2016 yılında girişimci Sasha Ivanov tarafından kuruldu. 
Ivanov, amacı yeni bir blok zinciri ağının oluşturulmasını sağlamak ve finanse etmek olan Moskova merkezli kâr amaçlı bir şirket olan Waves Platform AG'yi kurdu. Waves ekibi, Nisan 2016'da WAVES kripto para birimi için bir başlangıç ​​madeni para teklifi (ICO) düzenledi ve 22 milyon $ (~30.000 BTC) eşdeğerini yükseltti. 
Waves blok zinciri, kısa bir süre sonra 2016 yılının 3. çeyreğinde piyasaya sürüldü.

WAVES NASIL ÇALIŞIR?
Waves blok zinciri, yazılımını çalıştırmak için iki farklı türde düğüme izin verir: tam düğümler ve hafif düğümler. 
Tam düğümler, işlemlerin tam bir geçmişini tutarken, hafif düğümler, işlem onayı ve ağ içindeki etkileşimler için tam düğümlere bağımlıdır. 
Waves, dağıtılmış ağını senkronize tutmak için, kiralık hisse kanıtı (LPoS) adı verilen hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasının bir varyasyonunu kullanır.
Geleneksel bir hisse kanıtı modelinde, jetonları kilitlemeyi seçen herhangi bir düğüm, blok zincirine blok eklemeye uygun olabilir. Bir düğümün blok ekleyebilme şansı, genellikle bir düğümün özel bir sözleşmede kilitlediği coin miktarına bağlı olarak artar veya azalır. 

LPoS ile düğümler, bakiyelerini tam düğümlere kiralama seçeneğine de sahiptir. 

Bu, bir sonraki bloğu üretmek için tam bir düğüm seçildiğinde ve telafi edildiğinde, bu seçilen düğüme jeton kiralayan düğümlerin ödemenin belirli bir yüzdesini kazandığı anlamına gelir. 

Hangi düğümün bir sonraki bloğu üretme hakkını alacağını belirleyen protokole Waves-NG denir ve bu, Bitcoin (BTC) için ilk önerilen (ancak reddedilen) bir fikrin bir modifikasyonudur . 

Waves-NG, Waves blok zincirini iki tür bloğa böler - "anahtar bloklar" ve "mikro bloklar". Anahtar bloklar, rastgele seçilen bir Proof of Stake madenci tarafından oluşturulur. Bu bloktaki bir ortak anahtar daha sonra diğer düğümler tarafından işlemleri içeren birçok mikro blok oluşturmak için kullanılır.

AKILLI VARLIKLAR
Waves blok zincirinin merkezinde, Waves'e özgü bir programlama dili olan Ride'da yazılmış ekli bir komut dosyasıyla "Akıllı Varlıklar" belirteçleri oluşturma yeteneği yer alır. Herhangi bir belirteç, bir komut dosyası eklenerek işlevler verilebilir. Komut dosyalarının yürütülmesi 0,004 WAVES maliyetidir.

Waves, kullanıcıların herhangi bir programlama deneyimi olmadan jeton çıkarmasına olanak tanıdığından, jetonlar ve sonraki transferler, işlemlere eklenen ekler olarak yapılır. 
Blok zincirinin üzerine uzantılar olarak kurulan eklentiler aracılığıyla farklı işlem türleri tanıtılır.

WAVES NERELERDE KULLANILIR? GELECEĞİ PARLAK MI?
Waves blok zinciri, özel jetonlar başlatmak veya bir kripto para birimi projesini kitle fonlaması yapmak isteyen işletmelere çekici gelebilir. 

Platformda inşa edilmiş çeşitli projeler var. Bazı örnekler, bir belge sertifikasyon çözümünü ve bir bilet düzenleme platformunu içerir. 

Yatırımcılar ayrıca, piyasanın bir gün özel jetonları ve dapp'leri kolaylaştırmak için oluşturulmuş protokolleri tercih edeceğine inanırlarsa, portföylerine WAVES kripto para birimini eklemeye çalışabilirler.

WAVES COIN'İN DEĞERİ HAKKINDA

WAVES kripto para birimi, Waves ağının korunmasında ve işletilmesinde önemli bir rol oynar. 

WAVES, özel jetonlar oluşturmak ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Ayrıca, WAVES belirteçlerinin arzı sınırlıdır - yalnızca 100 milyon WAVES olacaktır.  

WAVES kripto parasının mülkiyeti, Waves blok zincirine kimin yeni blok ekleyeceğini ve işlemler için ödenen ücretlerden kimin pay alacağını belirler. 

Tam düğüm olmak isteyen herhangi bir kullanıcının minimum 1.000 WAVES bakiyesine ihtiyacı olacaktır. Waves, çok fazla jetona sahip olmayan kullanıcıların düğümlerini kiralayarak madenciliğe katılmalarını sağlar, ancak kiralamanın maliyeti 0,002 WAVES'tir.