Wyckoff dağılımı (Distribution) Nedir? Nasıl anlaşılır? Analiz

Bitcoin ve kirpto paralar için sıklıkla karşılaşılan bir formasyon türü ve fiyat analiz yöntemidir. Wyckoff distribution nedir ve nasıl anlaşılır kısmına gelirsek...
Dağılım yataydır ve menzile bağlı bir ticaret periyodudur. Genellikle uzun bir yükseliş trendinden sonra ortaya çıkar. Bu, büyük oyuncuların kısa pozisyonlar oluşturduğu veya uzun pozisyonlar dağıttığı ve perakende tüccarları yok ettiği bir alım satım bölgesidir. Fiyatın önemli ölçüde değişmesini önlemek için pozisyonları kademeli olarak dağıtırlar.

Grafikteki dağılım nasıl belirlenir?
Yukarı günlerin aşağı günlere oranı hemen hemen eşittir.
Fiyat, 200 günlük hareketli ortalama etrafında ileri geri hareket etme eğilimindedir.
Aktivite düşüş eğilimi gösterir (rallilerde hacim azalır ve reaksiyonlarda artar).
Kripto para piyasadan daha zayıf olmalıdır (yani, tepkilerde piyasadan daha duyarlı ve rallilerde durgun).
Uzun fitili (karşı basıncı belirtmek için) mumları arayın veya önceki yükseliş trendinden bariz bir fark yaratan üst mumları üfleyin.
Ana konsolidasyon aralığına hızlı bir şekilde geri dönen yıkama mumları (veya 'UT' olarak adlandırılır) en iyi işaretlerden biridir.
Dağıtım işaretlerini aramak için en iyi zaman dilimi günlüktür.
Dağıtım farklı şekillerde olabilir, ancak çoğu durumda bir taç gibi görünür.

WYCKOFF'TA NASIL DAVRANILMALI?
Her şeyden önce, 200 günlük EMA'ya dikkat etmek, eğer düzleşiyorsa ve fiyat son 3 – 6 ayda ralli yaptıysa, ardından konsolidasyonun en yüksek/en düşük noktalarını belirlemek şarttır. Fiyat aralığın en yükseğine ulaşır ve reddedilirse, katı şortları düşünmek ve en yakın düşüşün yakınında kar elde etmek gerekir. Tam tersi ise uzun süre çalışır. Ama unutmayın, er ya da geç fiyat patlar. Yani sıkı bir stop loss olmazsa olmazdır. Sonraki 2 teknik sadece şortlar için geçerlidir.

Piyasanın düşüş için temel bir düzeni varsa, dağılımın çok iyi oynaması için büyük bir şans vardır. Bu nedenle, önce, satış için temel bir neden olduğundan emin olmak gerekir. Eğer bu neden var ise agresif tüccarlar başarılı UT (yükselme) sonrasında kısa devre yapabilir. Başka bir deyişle, önemli hacimli bir salınım hatası kısa dönem sinyalidir. Stop loss, yükselişe göre daha mantıklıdır.

WYCKOFF DAĞILIM MODELLERİ
Dağılım uzun zaman alabilir, bazen aylar ve hatta yıllar alabilir. Çoğu durumda, aşağıdaki kalıpları görüyoruz:

Çift üst bardak ve kulp
artan kanal
artan kama
yuvarlak alt

Bunların hepsi geçerli Wyckoff kalıplarıdır. Önemli nokta, B aşamasının başlangıcını belirlemek ve bundan sonra fiyat ticaret aralığını oluşturan alt desteğin ve üst direncin nerede olduğunu belirlemektir.


Wyckoff Dağılım Aşamaları ve Olaylar
Aşama A:
Bu aşama, yükseliş trendinin durdurulduğunu gösterir. O zamana kadar talep baskındır ve arzın piyasaya girdiğine dair ilk önemli kanıt, ön arz (PSY) ve satın alma zirvesi (BC) tarafından sağlanır. Genellikle bir sonraki gördüğümüz şey, otomatik reaksiyon (AR) olarak adlandırılan keskin ancak sınırlı bir aşağı hareket ve ardından BC'nin ikincil testi (ST) olarak bilinen küçük bir bacak yukarı hareketidir. Bu aşamada hacim genellikle azalır. Wyckoff Metodu'nun klasik senaryosudur bu. Fakat bazen, yükseliş trendi, azalan yayılma ve hacim ile talebin tükendiğini ve önemli arz ortaya çıkmadan önce her rallide daha az yukarı doğru ilerleme kaydedildiğini göstermek yerine, iklimsel bir eylem olmadan da sona erebilir.

Aşama B:
Bu aşama, düşüş trendine hazırlık için bir neden oluşturma olarak işaretlenebilir. Bu, büyük oyuncuların portföylerini gözden geçirdiği ve bir sonraki indirim beklentisiyle kısa pozisyonlar başlattığı zamandır. Aşama C:
Dağılımın en ilginç aşaması budur. Ana olaylar yükseliştir (UT) - fiyatın TR'nin üzerinde hareket etmesi ve TR'de keskin bir düşüş ve kapanış. Bu, tüm yeni başlayanların uzun sürdüğü zamandır. Evet, uzun yola çıkmak için en kötü zaman – en popüler tuzaklardan biri . Birkaç kelimeyle, C aşaması – perakende tüccarları yanıltıcı - boğalar ve ayılar aşamasıdır . Agresif tüccarlar, çok iyi bir risk/ödül oranına sahip oldukları için UT'den sonra şort açarlar. Ancak büyük oyuncular, perakendecilerin bu kadar kolay para kazanmalarına izin vermeye hazır değil. Birkaç UT'yi arka arkaya çok sık görmenizin nedeni budur. Eylemde avlanmayı durdurmak. Muhafazakar tüccarlar, D aşamasına ve bir LPSY'ye kadar şort açmayı bekliyor.

Aşama D:
Böylece, tüm testler yapıldı ve işte başlıyorsunuz – Aşama D. Talebin son nefeslerini gösteriyor. Özel bir şey yok - fiyat TR desteğine gidiyor. Arzın açıkça baskın olduğuna dair kanıt, ya desteğin açık bir şekilde kırılmasıyla ya da bir UT veya UTAD'den sonra TR'nin orta noktasının altına bir düşüşle artar. Grafikte, birden fazla zayıf ralli gibi görünüyor ve aşağı doğru hareket ediyor. Faz D'de iyi ticaret stratejisi LPSY kısa gitmektir. Ayrıca uzun pozisyon tutanlar için küçük bir kayıpla kapatıp açığa almak için son fırsattır.

Aşama E:
Ve nihayet Wyckoff'un E aşamasında dağıtım fiyatı TR'den ayrılır ve arz kontrol altındadır. TR desteği büyük bir SOW'da bozulduğunda, bu bozulma genellikle destekte veya yakınında başarısız olan bir ralli ile test edilir. Bu aynı zamanda açığa satış yapmak için yüksek olasılıklı bir fırsatı temsil eder. Sondakini ekleyin, sl'yi giriş noktasına değiştirin ve iklim eylemi gerçekleşene kadar rahatlayın. Yeniden dağıtım TR'nin veya birikimin başlangıcının işareti olabileceği gibi. Her neyse, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, kârınızı korumak ve bir sonraki fırsatı aramaktır.