Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, 2015'teki başlangıcından bu yana piyasa değeri ile ilk on kripto para biriminden biri olarak ortaya çıkarak en hızlı büyüyen varlıklardan biri haline geldi. Cardano ağı, araştırma odaklı tasarım yaklaşımına verdiği önem nedeniyle emsalleri arasında öne çıkıyor. Blockchain'in benimsenmesini sağlamak için akademideki kaynaklarını kullandı. Teknolojisi hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor ve kapsayıcı bir blok zinciri ekosistemi oluşturmada birçok büyük blok zincirini aşmayı hedefliyor.

CARDANO NEDİR? DİĞER KRİPTO PARALARDAN FARKI NELERDİR?
Cardano, yerel kripto para birimi ADA kullanıcılarının ağını işletmesine ve platformundaki değişiklikleri oylamasına olanak tanıyan bir hisse kanıtı blok zinciridir. Herkese açık ve açık kaynaklı blok zinciri, kullanıcıların akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan protokoller oluşturmasına olanak tanır.

Cardano, kendisini Ethereum'a bir alternatif olarak konumlandırdı, ancak platformunu güncellemek için hakemli bilimsel araştırmaları kullanma taahhüdüyle kendisini diğer benzer ağlardan ayırıyor. Proje, “bilimsel bir felsefeden ve araştırma odaklı bir yaklaşımdan gelişen ilk blok zinciri platformu” olduğunu iddia ediyor.

Charles Hoskinson liderliğindeki bir ekip tarafından sıfırdan inşa edilen Cardano, kendisini birinci nesil Bitcoin ve ikinci nesil Ethereum'un eksikliklerini önemli ölçüde iyileştirmeyi amaçlayan üçüncü nesil bir platform olarak markalaştırıyor.

CARDANO'YU KİM YARATTI?
Ethereum'un kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson, 2015 yılında Cardano'nun geliştirilmesine başladı ve sonunda platformu 2017'de başlattı. Ethereum Vakfı ekibiyle yönetişim konusunda fikir ayrılığının ardından Hoskinson, eski meslektaşı Jerry Wood ile Cardano'yu başlattı.

Cardano, yine Hoskinson tarafından yönetilen Input Output Hong Kong (IOHK) şirketi tarafından destekleniyor. Dünya çapında dağılmış bir geliştirici ekibi ile IOHK, akademik araştırma ile blok zinciri endüstrisindeki uygulaması arasındaki süreyi kısaltmayı amaçlamaktadır.

Hoskinson, Cardano'nun kripto para birimleri için "daha dengeli ve sürdürülebilir bir ekosistem sağlamasını" hedefliyor. ADA, "bilimsel felsefe ve araştırma odaklı yaklaşıma" sahip tek dijital para birimidir ve akademideki bilim adamları ve programcılar tarafından sıkı hakemlik süreçlerinden geçer.

CARDANO'NUN HEDEFİ NEDİR?
Ethereum'a benzer şekilde Cardano, akıllı sözleşmeler de dahil olmak üzere karşılaştırılabilir uygulamalar için kullanılabilir ve merkezi olmayan bir sistem olma hedefine sahiptir. Cardano ayrıca, protokolün araştırma ve geliştirmesinin yanı sıra topluluk genişlemesini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Cardano Vakfı'nı da finanse etti.

CARDANO'YU KİMLER DESTEKLİYOR?
Cardano'yu destekleyen kar amacı gütmeyen şirket IOHK'nın yanı sıra şirket, daha iyi finansal katılımı teşvik etmeyi amaçlayan blockchain firması Emurgo ile beş yıllık bir sözleşme imzaladı.

Cardano Vakfı, diğer şirketlerle ortaklıklar kurarak blok zinciri teknolojisini standartlaştırmayı, korumayı ve teşvik etmeyi amaçlıyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş ayrıca kripto para birimi ve blok zinciri endüstrisi etrafındaki mevzuatı şekillendirmeyi umuyor.

ADA (CARDANO) NERELERDEN ALINABİLİR?
Cardano'nun yerel kripto para birimi ADA, adını ilk bilgisayar programcısı ve şair Lord Byron'ın kızı olarak tanınan on dokuzuncu yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace'den almıştır. Ağ, Eylül 2017'de yayına giren ilk büyük sürümüne Byron adını verdi.

Cardano, Binance, Coinbase , FTX, Kraken, Gemini, Binance US , Huobi, Kucoin ve çok daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın birçok büyük kripto borsasında mevcuttur . Diğer kripto para birimlerine benzer şekilde , ADA bir değer deposu olarak veya para gönderip almak için kullanılabilir.

CARDANO NASIL ÇALIŞIR VE NERELERDE KULLANILIR?
Cardano blok zinciri, yerel kripto para birimi ADA için işlemlerin yürütülmesini sağlamaya odaklanır. Geliştiriciler ayrıca blok zincirinde merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilirler.

Blok zinciri, Cardano Uzlaşma Katmanı ve Cardano Hesaplama Katmanı dahil olmak üzere iki katmana sahiptir. İlki, ADA'yı hesaplar arasında aktarmak ve işlemleri kaydetmek için kullanılır. Cardano Hesaplama Katmanı, geliştiricilerin ve kullanıcıların fonları hareket ettiren bir program oluşturmak için kullandıkları akıllı sözleşmeleri içerir.

Kullanıcılar , Cardano ağındaki mCore düğümleri, röle düğümleri ve uç düğümler olmak üzere üç farklı düğüm türünden biri olarak ağa katılabilir . Düğümler, dağıtılmış bir sistemin parçası olarak fiziksel bir ağ aygıtından oluşan bilgisayarlardır.

Cardano'nun işlemleri doğrulamasını sağlayan konsensüs mekanizması - Ouroboros - blok zincirine başlangıç ​​bloklarının ve ana blokların eklenmesini sağlar. Genesis blokları, bir çağla (kapsayıcı bir zaman çerçevesi) ilişkili tüm blokların listesini içerir ve ana bloklar, yazılım güncellemeleri ve oylar dahil tüm işlem bilgilerini içerir.

Zaman, Ouroboros konsensüs algoritması altında dönemlere ve yuvalara bölünmüştür; burada yuvalar, dönemler içinde 20 saniyelik artışlardır. Her slot sırasında, bir lider rastgele atanır ve blok zincirine eklenen blokları seçmekten sorumludur. Yalnızca bir tür düğüm – mCore düğümleri – yuva liderleri olarak seçilebilir.

CARDANO AKILLI SÖZLEŞMELERİ NELERDİR?
Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların ödemelerle ilgili koşullar belirlemesine olanak tanıyan kodlar tarafından çalıştırılan kendi kendine çalışan işlevlerdir. Ethereum'un zaten bir işlev olarak akıllı sözleşmeleri var ve Cardano bunları bu yıl içinde piyasaya sürecek.

Cardano, akıllı sözleşme işlevlerine sahip diğer blok zincirlerle rekabet etmeyi hedefliyor. Cardano'nun Alonzo yükseltmesi olarak bilinen, ADA sahiplerinin merkezi olmayan finans dünyasına katılmasına olanak sağlayacak kademeli akıllı sözleşme sunum sürecinin birçok aşaması var.

Alonzo'nun piyasaya sürülmesi yaklaşık 90 gün sürüyor ve Cardano blok zincirinde Ağustos ayı sonuna kadar akıllı sözleşme özelliği bekleniyor.

Cardano'nun banka hesabı olmayanları destekleme vizyonunun bir parçası olarak, Etiyopya'da DeFi yeteneklerini etkinleştirmeyi amaçlıyor. Ağustos ayında bir hard fork bekleniyor ve Alonzo, ağın Goguen dönemindeki en önemli aşamalardan biri - son dönem Voltaire'den önceki dönem.

CARDANO STAKE ÖDÜLLERİ NELERDİR?
Cardano, dünyadaki en merkezi olmayan stake modellerinden biridir. ADA sahipleri, piyasa fiyatı kazanımlarına ek olarak ödüller de kazanabilirler. Bir sahip ne kadar çok ADA bahis yaparsa, kullanıcı o kadar fazla ödül kazanır.

Cardano kullanıcıları, ADA'yı stake ederek yılda yüzde 4,5'e kadar kazanabilirler. Ağ, büyük ölçüde Cardano'nun doğrulayıcı ağının geniş ve merkezi olmayan kalmasını sağlayan stake havuzlarına dayanıyor.

Kişiler, Daedalus veya Yoroi cüzdanlarından jetonları devrederek mevcut bir havuzda jetonlarını stake etmeyi veya daha yüksek karlar elde etmek için kendi havuzlarını çalıştırmayı seçebilirler.

Kullanıcılar ADA'larını stake etmekten faydalanabilirken, stake etme mekanizması Cardano ağının doğrulayıcılarının yeni bir blok oluşturmasına ve işlemleri işlemesine izin verir.

Cardano stake etme, ödüllerin her dönem – her beş günde bir – ödendiği döngüsel bir temelde çalışır.

CARDANO OYLAMASI NASIL ÇALIŞIR?
Cardano'nun Voltaire'i, ağın blok zincirini tamamen merkezi olmayan hale getirecek olan yol haritasının son adımını işaret ediyor. Hoskinson, sistem dışındaki kişilerin ve kullanıcıların katılımına izin verilen bir yönetişim sistemi kurmak istiyor.

Cardano'nun oylama sistemi, her ADA sahibinin oy kullanmasına ve fon kaynaklarına karar verme fırsatına sahip olmasına izin verecek. Fonlar, ağ katılımcılarına ağın gelecekteki gelişimi hakkında karar verme yetkisi veren bir hazine sistemine tahsis edilecektir. DC Fonu ve Proje Katalizörü, oylama ve hazine sisteminin bel kemiğidir.

Blok zincirindeki oylar her altı ila sekiz haftada bir gerçekleşecek ve ADA sahipleri bir teklifi destekleyip desteklememe konusunda oy kullanabilirler. Fonlar hazineye iade edilebilir veya sandık tekliflerine dağıtılabilir.

Cardano'nun giderek ademi merkezileşme hedefinin bir parçası olarak, oylama sistemi ekosisteme katılımı teşvik edecek. Hoskinson'a göre, Cardano topluluğu, sistemin parametreleri ve tasarımı üzerinde tam kontrol sahibi olacaktır.

Cardano'nun Catalyst oylama uygulaması, Aralık 2020'de Google Play mağazasında kullanıma sunuldu.

CARDANO vs ETHEREUM
ADA, Bitcoin ve Ethereum ile tanık olunan ölçeklendirme ve altyapı sorunlarını çözmeyi amaçlayan ilk üçüncü nesil kripto para birimi olarak konumlanıyor. Hem Cardano hem de Ethereum gelecekte büyük atılımlar yapacak olsa da, burada birkaç önemli fark var.

Cardano, Ethereum ile benzer bir platform ve özellikler sunar, ancak tasarımına araştırma odaklı bir yaklaşımı alır. Ethereum, özel varlıklar ve programlar oluşturmak için bir işletim sistemidir.

Cardano'nun kullandığı fikir birliği mekanizması, Ouroboros adı verilen ve kullanıcıların işlemleri doğrulamasını ve ADA kazanmasını sağlayan hisse kanıtına dayanmaktadır. Merkeziyetçiliği geliştirmek için, konsensüs protokolü zamanı dönemlere ve yuvalara böler ve her yuvada, blok zincirine eklenen blokları seçmek için bir lider seçilir. Cardano, stake havuzları işleten kullanıcıların herhangi bir ADA'ya sahip olmalarını gerektirmez – diğer kullanıcılara sadece teknik hizmetler sunmalarına izin verilir.

Şu anda Ethereum, işlemleri ve blok üretimi için Bitcoin'e benzer bir iş kanıtı konsensüs mekanizması üzerinde çalışıyor. Ethereum, konsensüs mekanizmasını hisse kanıtına dönüştürecek olan ETH 2.0'a geçiş sürecinde. Ethereum, ağda yeni bloklar üretmek için hesaplamaları çözerek ödül kazanmak için işletim düğümlerinin bir sözleşmede en az 32 ETH hissesi vermesini gerektirecek.

Cardano'nun yazılım kurallarına göre, basılabilecek sınırlı sayıda ADA vardır ve bu 45 milyar olarak belirlenmiştir. Öte yandan, Ethereum'un oluşturulabilecek sınırlı bir arz miktarı yoktur ve arzın her yıl %4,5 oranında artması programlanmıştır.

Cardano ağı, kullanıcıların minimum ücret karşılığında anında para gönderip almalarını sağlar. Buna karşılık, Ethereum, madencilere işlemi hesaplamak için ödenen ücretleri ölçen bir birim olan “gaz” adı verilen başka bir şifreleme işlevi tarafından desteklenmektedir.