DERO nedir? Geleceği ile ilgili beklentiler!

Dero, bir İş Kanıtı blok zincirini bir DAG blok yapısı ve tamamen anonim işlemlerle birleştiren ilk kripto projesi olarak kendini tanıtıyor. Tam olarak dağıtılmış defter, işlemleri on iki saniyelik ortalama blok süresiyle işliyor ve çoğunluk hashrate saldırılarına karşı güvenli olduğu iddiasında. Dero, herhangi bir ekstra katman veya ikincil blok zinciri olmaksızın kendi yerel zincirinde akıllı sözleşmelere sahip olan ilk CryptoNote blok zinciri olmayı hedefliyor.

Şu anda dolaşımdaki arzın bir parçası olmayan ağ açılışında 2 milyon Dero'luk bir başlangıç madenciliği gerçekleştirildi. Bu öncül, geliştirme ve pazarlamayı finanse etmek için kullanılacak. Ağ, 27 Haziran 2018'de yenilikçi yeni Dero Atlantis blok zincirine geçti ve aynı zamanda yepyeni bir blok zinciri DAG türünü uyguladı. Blok yüksekliği 95550 idi. DERO, 6 Mart 2020'de yeni bir madencilik algoritması AstroBWT'ye geçti ve DERO'ya 4,5 dakikalık bir onay süresi ile 27 saniyelik bir blok süresi verdi. Her gün yaklaşık 3200 ana blok yayılıyor.

Proje, tam zamanlı üç geliştiriciden oluşan bir ekiple Aralık 2017'de başlatıldı. Çekirdek ekip üyelerinin her biri kriptografide on yıldan fazla deneyime ve blok zinciri geliştirmede uzun yıllar deneyime sahip.

İlk önemli dönüm noktasına Mart 2018'de geliştiriciler dünyada bir ilki uyguladıklarında ulaşıldı: CryptoNote protokolünün Golang'da tamamen yeniden yazılması. Bu programlama dili, arabellek taşmaları ve sarkan işaretçiler gibi güvenlik açıklarına karşı yüksek derecede bağışıklığa sahip olduğu için seçildi.

Nisan 2018'de Dero ağı, bir saniyelik kesinti olmadan Golang kod tabanına geçti. Kod tabanının taşınması, CryptoNote tabanlı madeni paralara yönelik bir dizi karmaşık saldırıyla aynı zamana denk geldi. Dero çekirdek ekibi, saldırıların nasıl uygulandığını inceledi ve yüzde 51 hashrate saldırılarına ve softfork'lara dayanıklı yeni bir blok zinciri türü tasarladı.

Dero projesi, “Atlantis” kod adlı bu yeni blok zinciri teknolojisini Haziran 2018'de tanıttı. Cryptonote protokolünü yönlendirilmiş asiklik grafik ve Bulletproofs ile birleştirdi. Bununla birlikte, bunlar sadece herhangi bir Bulletproof değil, sadece birkaç saniyelik blok sürelerine yol açan Rocket Bulletproofs olarak adlandırılıyordu. Kontrollü bir ortamda, Atlantis ağı saniyede bin işlem gerçekleştirerek üç saniye kadar düşük blok zamanlarına ulaşabiliyor. Yeni teknolojinin kapsamlı testlerine izin veren dokuz saniyelik blok süresi ile dünya çapında bir test ağı başlatıldı.

Temmuz 2018, Dero ağının on iki saniyelik blok süresi ve iki dakikalık onay süresiyle yeni Atlantis kod tabanına başarılı ve kusursuz geçişine tanık oldu. Bu, saniyede 75'e kadar işlemle şimdiye kadar dağıtılan en hızlı CryptoNote tabanlı blok zinciri oldu. Nispeten daha uzun bir on iki saniyelik blok süresi seçildi, böylece alt optimal ağ bağlantısına sahip konumlardaki insanlar hala ağa katılabiliyor. Dero ekibi, ağ altyapısı dünya çapında geliştikçe, blokaj süresini önümüzdeki yıllarda daha da azaltmayı planlıyor.

Dero ekibi, başladıktan sadece sekiz ay sonra, Ağustos 2018'de kurulan çığır açan minimum uygulanabilir bir ürünle, büyük borsalarda listeleme başvuruları başlattı. Öncelikli olarak profesyonel ve iş kullanıcıları ve geliştiricilere odaklanan cesur yeni bir pazarlama girişimi kurulma sürecinde. Daha geniş Dero topluluğundan seçilen ve onu temsil eden bir danışma ekibi oluşturuldu ve Dero Projesinin amaçlarını destekleyecek yeni bir Dero Vakfı oluşturulma sürecinde.

15 Şubat 2020'de yeni madencilik algoritması AstroBWT'nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. AstroBWT, bir CPU bir oya dayanan açık kaynaklı bir çalışma kanıtı. Veri dönüştürme algoritması Burrows-Wheeler Transform'un (BWT) yardımıyla, özel donanımın performans avantajını azaltabiliyor, madencilik ödüllerini adil bir şekilde dağıtabiliyor ve düğüm ağından CPU gücü aracılığıyla çoğunluk kararına ulaşabiliyor.

AstroBWT'yi ana ağa getirmek için planlanan hard fork (sert çatal), 6 Mart 2020'de başarıyla tamamlandı. Devasa miktarlarda hash gücü ve soft fork'ları kullandıktan sonra DERO BlockDAG, tamamen dünyanın dört bir yanından CPU madencileri tarafından desteklenen normal çalışmasına devam etti.

Özel Akıllı Sözleşmeler ve Hizmetlere sahip Stargate RC2, 2021'in 3. Çeyreği için planlanan Mainnet ile test ağında başlatıldı.