9 milyon dolarlık Tether'e el konuldu

Yayınlama: 22.11.2023 10:04:00 Güncelleme: 22.11.2023 10:02:17

ABD Adalet Bakanlığı, dolandırıcılara ait olduğu tespit edilen 9 milyon dolarlık Tether'e el koydu

9 milyon dolarlık Tether'e el konuldu
Bakanlıktan yapılan açıklamada, el konulan varlığın "domuz kasaplığı" (pig butchering) olarak bilinen ve sahte kripto ticaret platformları oluşturularak 70'den fazla kişinin dolandırılmasıyla bağlantılı olduğu aktarıldı.

Yaklaşık 9 milyon dolar değerinde ABD dolarına sabitlenmiş bir kripto para Tether'e el konulduğu kaydedildi.

ABD Adalet Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasının Tether'in insan kaçakçılığıyla bağlantılı olarak 225 milyon dolar değerindeki varlığı dondurduğunu açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekti.

Kripto para ekosistemindeki büyük şirketlerden biri olan Tether'den dün yapılan açıklamada, bir soruşturma kapsamında ABD Adalet Bakanlığı ile iş birliği yapıldığı ve Güneydoğu Asya'daki bir insan kaçakçılığı örgütüyle bağlantılı yaklaşık 225 milyon dolar değerindeki kripto paranın dondurulduğu bildirilmişti.

"DOMUZ KASAPLIĞI" DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ NEDİR?

"Domuz Kasaplığı" bir dolandırıcılık yöntemidir. Bu yöntemi kullanan dolandırıcılar, sosyal medya, mesajlaşma ve flört uygulamaları üzerinden kurbanlarının güvenini kazanarak onları sahte kripto para alım satım platformlarına yatırım yapmaya ikna ederek haksız kazanç sağlar.