AB, Apple kararını duyurdu

Yayınlama: 24.06.2024 13:38:00 Güncelleme: 24.06.2024 13:35:07

Avrupa Birliği Komisyonu, Apple'ın uygulama mağazası App Store'un birliğin teknoloji sektörüne yönelik kurallarını ihlal ettiğini bildirdi

AB, Apple kararını duyurdu
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple'ın uygulama satın alma ve indirme platformu App Store'un AB'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) olarak bilinen kurallarını ihlal ettiğini duyurdu.

Açıklamaya göre söz konusu ihlalin sebebi, uygulama geliştirenlerin App Store'daki kurallar nedeniyle tüketicilere alternatif sunmalarının engellenmesi.

Avrupa Birliği (AB) rekabet düzenleme kurumu olan Avrupa Komisyonu, mart sonunda Apple, Alphabet bünyesindeki Google ve Meta'ya AB'nin teknoloji sektörüne yönelik kurallarını ihlal etmiş olabilecekleri gerekçesiyle soruşturma açmıştı.

Soruşturmanın ardından ön bulguları Apple'a gönderdiğini belirten komisyon şunları kaydetti: "Bu işletme koşulları geliştiricilerin müşterilerini özgürce (alternatiflere) yönlendirmelerine izin vermiyor. Örneğin, geliştiriciler uygulama içinde fiyat bilgisi veremiyorlar ya da alternatif dağıtım kanallarında mevcut olan teklifleri tanıtmak için müşterileriyle başka bir şekilde iletişim kuramıyorlar."