Avrupa'da konutta balon endişesi

Yayınlama: 10.05.2021 22:27:00 Güncelleme: 10.05.2021 22:39:40

UBS Münih, Frankfurt, Amsterdam, Paris ve Zürih'i emlak balonu riski altındaki şehirler olarak sıraladı

Avrupa’da konut fiyatlarında son dönemde görülen artışın ardından, konut piyasasında balon endişelerinden söz edilmeye başlandı. İsviçreli yatırım bankası UBS Münih, Frankfurt, Amsterdam, Paris ve Zürih'i emlak balonu riski altındaki şehirler olarak sıraladı. UBS’in Global Emlak Balonu Endeksi’nde yer alan 12 şehirden 4’ü “aşırı değerlenmiş” statüsünde yer alırken, Milano ve Madrid fiyatların makul olduğu şehirler olarak gösteriliyor.

Diğer taraftan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) bölgesel bazda balonlardan söz edilebileceğini kabul etmekle beraber konutta sistemik bir aşırı değerlenmenin olmadığını savunuyor. Ancak para politikası daha çok enflasyonu kontrol altına almak üzere tasarlanmış olan ECB sektördeki balon endişeleriyle ilgili olarak yerel yönetimlerin harekete geçmesi çağrısında da bulunuyor.

Esasında Avrupa’daki çok sayıda büyük şehirde konut fiyatları düşük faiz oranları, arazi kıtlığı ve inşaat faaliyetinin talebe yetişememesi gibi nedenlerle uzun süredir artış eğiliminde. Ancak Covid-19’un ülke ekonomisi üzerindeki derin etkilerine rağmen emlak fiyatlarındaki artışlar geçtiğimiz yıl hız kazandı. Pandemi nedeniyle kalabalık ortamlardaki riskler ve evden çalışma sistemine bağlı olarak çok sayıda ülkede büyük kentlerde şehir merkezlerinde ikamet edenlerin sayısı epey azalmış durumda. Pek çok ülkede bir evin satışa çıkması ile satışın gerçekleşmesi arasındaki ortalama gün sayısı bile belirgin şekilde düşmüş.

Ekonomistler merkez bankalarının para politikasında sıkılaştırmaya gidip borçlanmayı daha pahalı hale getirerek piyasadaki bu trendi bozmaları gerektiğini savunuyor. Emlak analistleri pandeminin ardından piyasaların yeniden dengelenmesiyle birlikte konut kredisi faizlerinin yeniden yükseleceğini belirtseler de bazı ülkeler önlem almak için şimdiden harekete geçtiler. Ülkenin emlak piyasası ile ilgili endişeler nedeniyle konut fiyatlarının kontrol altına alınmasını merkez bankasının görev alanına dahil eden Yeni Zelanda bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.