Başkentgaz'da hedef 2 milyon abone

Yayınlama: 11.06.2021 10:22:00 Güncelleme: 11.06.2021 10:25:10

Başkentgaz, Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı hedef 2 milyon abone

Türkiye'de doğal gaz kullanıcılarının yüzde 11'ine hizmet götürerek en  büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi konumunda bulunan Başkentgaz, Borsa İstanbul'da (BİST) işlem görmeye başladı. Başkentgaz, Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da 9,72 TL/pay baz fiyatla "BASGZ" koduyla işlem  görecek. 

Fiyat istikrarı için 510 milyon TL ayrıldı

Son yılların en büyük halka arzlarından biri olan Başkentgaz'ın  sermayesinin yüzde 25'i Garanti BBVA Yatırım liderliğinde oluşturulan  konsorsiyum tarafından 3-4 Haziran tarihlerinde sabit fiyatla  gerçekleştirilen talep toplama sonucunda toplam 50.888 yatırımcıya  satıldı. Torunlar Enerji'ye ait 175 milyon TL'lik nominal değerli  payların satıldığı halka arz sonrası 510 milyon TL fiyat istikrarı  için ayrıldı. Bu rakam son yıllardaki halka arzlarda fiyat istikrarı  için ayrılan en yüksek tutar olarak da kayıtlara geçti.

Başkentgaz Genel Müdürü Asım Yüksel, yeni yatırımcılarıyla Borsa İstanbul'da uzun soluklu bir yolculuğa çıktıklarını belirterek yıl  sonuna kadar 2 milyon aboneye ulaşmayı ve her yıl yeni 70 bin abone  kazanmayı hedeflediklerini söyledi. Halka arza ilgi gösteren  yatırımcıların yeni bir yatırım hamlesine de ortak olduğunu kaydeden Asım Yüksel, "Başkentgaz yatırım yaptıkça kârı artan ve düzenli  temettü ödeyen yapıya sahip bir şirket. Bu yıl 525 milyon TL,  önümüzdeki 6 yıllık dönemde ise 300 milyon dolarlık yatırım yapma  hedefimiz var. Hem bu yatırımlarla Ankara'da doğal gaz kullanmayan  ilçe kalmayacak, hem de bundan böyle dağıtılabilir kârımızı tek bir  ortakla değil 50.888 yatırımcı ile paylaşacağız" dedi.