Biden, 4 yıl sonra ASEAN’a katılan ilk ABD Başkanı oldu

Yayınlama: 27.10.2021 10:20:00 Güncelleme: 27.10.2021 10:21:44

Joe Biden, 4 yıl sonra ASEAN zirvesine katılan ilk ABD Başkanı oldu

ABD Başkanı Joe Biden, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN)  sanal bir zirvesine katılarak, 4 yıl sonra ASEAN zirvesine katılan ilk ABD Başkanı oldu. Zirvede yaptığı açılış konuşmasında Biden, ABD’nin 10 uluslu ASEAN’ın bölgedeki merkezi rolüne bağlı olduğunu belirterek, "ABD ile ASEAN arasındaki ilişki çok hayati, bir milyar insanımızın  geleceği için hayati önem taşıyor" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 10 ülkenin yer aldığı Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) sanal bir zirvesine katıldı. ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın katıldığı 2017’de Filipinlerin başkenti Manila’daki ASEAN-ABD Zirvesi’nden 4 yıl sonra ASEAN zirvesine katılan ilk ABD Başkanı olan Biden zirvede yaptığı açılış konuşmasında, ABD’nin
ASEAN’ın bölgedeki merkezi rolüne bağlı olduğunu ve taraflar  arasındaki ilişkinin hayati önem taşıdığını kaydetti. Biden,
"Gelecekte bu toplantıları tekrar yüz yüze yapabileceğimizi umuyorum  çünkü ABD ile ASEAN arasındaki ilişki çok hayati, bir milyar  insanımızın geleceği için hayati önem taşıyor. Ortaklığımız, onlarca  yıldır ortak güvenlik ve refahımızın temeli olan özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i sürdürmek için çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

"Hepinizin ASEAN ile ilişkimize ABD’nin verdiği önemi doğrudan benden  duymanızı istiyorum"

Açılış konuşmasında, ABD’nin ASEAN ile birçok önemli konu üzerinde  yürüttüğü çalışmalar sırasında iki taraf arasındaki iş birliğinin daha  da önem kazandığını aktaran Başkan Biden, ABD’nin ASEAN ile  ilişkilerine verdiği öneme dikkat çekti. Biden, "ABD, Hint-Pasifik ve  kurallara dayalı bölgesel düzende ASEAN bakış açısını ve Hint-Pasifik’i güçlü bir şekilde desteklemektedir. 21. yüzyılı  şekillendirecek zorlukların üstesinden gelmek, Covid-19 salgınıyla  mücadelede ilerlemek, iklim kriziyle mücadele etmek, siber  savunmalarımızı güçlendirmek, deniz ve ticaret özgürlüğünü destekleyen yeni teknolojiler üretmek ve çok daha fazlası için birlikte çalışırken devam eden işbirliğimiz daha da önem kazanıyor. Bu nedenle her  birinizi dinlemeyi ve bugünkü tartışmamızı sabırsızlıkla bekliyorum,  fakat hepinizin ASEAN ile ilişkimize ABD’nin verdiği önemi doğrudan benden duymanızı istiyorum" ifadelerini kullandı.

"100 milyon doları aşan işbirliğimizi geliştirmek için yeni girişimler  başlatmayı planlıyoruz"

ABD’nin, ASEAN ile ilişkilerini derinleştirmek adına yeni yollar  aradığını belirten Biden, toplamda 100 milyon doları aşan çeşitli  konularda ikili işbirliğini geliştirmek adına yeni girişimler  başlatmayı planladıklarını aktardı. Başkan Biden, "Yakın zamanda  bölgeye yaptığı bir gezide Başkan Yardımcısı Harris’in yaptığı gibi  bizi görmeyi bekleyebilirsiniz. Benim şahsen size ulaştığımı görmeyi  bekleyebilirsiniz. ABD’nin, uzun süredir devam eden işbirliğimizi,  yeni yollar ve bakanlar diyaloğu izleyerek derinleştirdiğini, ülkelerimize yatırım yaptığını ve bu kritik bölgede kapsayıcı bir  refah sağladığını görmeyi bekleyebilirsiniz. Aslında,100 milyon  doları aşan çeşitli konularda işbirliğimizi geliştirmek için yeni bir  program ve girişimler başlatmayı planlıyoruz" dedi.

"Sonuç olarak, ASEAN esastır"

Ayrıca konuşmasına, ASEAN’ın Hint-Pasifik’in bölgesel mimarisi  gerekliliğine ve ABD’nin ASEAN merkeziyetine bağlılığına dikkat  çekerek son veren Biden, "Sonuç olarak, ASEAN esastır. ASEAN’ın Hint-Pasifik’in bölgesel mimarisi için gerekli olduğunu ve ABD’nin ASEAN merkeziyetine bağlı olduğunu belirtmek istiyorum. Biliyorsunuz  ki bu, ortak bölgemizin refahını ve güvenliğini korumak için bir temel  taşıdır. Bilmenizi isterim ki, sizinle sadece ortak ilgi alanlarımızı  değil, aynı zamanda ne kadar büyük veya güçlü olursa olsun, her  ülkenin eşit bir alanda rekabet edebileceği ve başarılı olabileceği  bir bölge için, ortak değerlerimizi ve ortak vizyonumuzu ilerletmek  için sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum. Bu nedenle  hepinize bu fırsat için teşekkür etmek istiyorum. Bunun birçok  toplantıdan ilki olmasını dört gözle bekliyorum" ifadelerini kullandı.