Binance'nin sıkıntıdaki projeler için ayırdığı fon belli oldu

Yayınlama: 24.11.2022 11:31:00 Güncelleme: 24.11.2022 13:39:32

Binance'in CEO'su Zhao, FTX krizinden sonra sıkıntıda olan kripto projelerini kurtarmak için bir "sektör kurtarma fonu" oluşturacaklarını belirtmişti. Buna ek olarak Zhao, Bloomberg ile olan röportajında fonun 1 milyar dolar büyüklüğünde olacağını, bu miktarın yeterli olmadığı durumda ise daha fazla ayırabileceklerini belirtti

Dünyanın en büyük kripto varlık alım satım platformu olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, dijital varlık sektöründeki sıkıntıdaki projelerin satın alımı için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir fon kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Zhao, Perşembe günü Bloomberg TV’den Haslinda Amin ile gerçekleştirdiği söyleşide “Eğer yeterli olmazsa daha fazlasını ayırabiliriz” dedi.

Kriptoda kriz döneminde Zhao kritik bir isim olarak öne çıktı. Zhao’nun tweetleri, rakibi Sam Bankman-Fried‘in iflas eden FTX ve Alameda Research şirketlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekmişti.

Binance, FTX’in kaotik bir şekilde iflasa sürüklenmesinin ardından dünyanın en büyük kripto platformu konumunu sağlamlaştırdı.

Geçen hafta Zhao, Binance’in likidite sıkışıklığı yaşayan güçlü projelere yardımcı olmak için bir sektör kurtarma fonu planladığını söylemişti. Zhao kripto endüstrisinin baş kurtarıcısı rolüne soyunurken FTX’in çöküşüyle yaşanan yayılma riskini azaltmayı hedefliyor.

Perşembe günkü röportajda Zhao, fonla ilgili bir blog yazısının yakında geleceğini ve Binance’in bir dizi sektör oyuncusuyla bu konuda konuştuğunu söyledi.

Zhao “Farklı sektör oyuncularının istedikleri gibi katkıda bulunacakları esnek bir yaklaşımla ilerliyoruz” dedi.

Bu yıl yaşanan derin kripto krizi, Zhao’nun kişisel servetinden yaklaşık 80 milyar doları sildi. Ancak Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Zhao’nun serveti 15 milyar dolar ile hala kripto sektöründeki rakiplerinin oldukça önünde bulunuyor.