Bitcoin aramalarında dikkat çeken tesadüf!

Yayınlama: 05.11.2021 14:42:00 Güncelleme: 05.11.2021 14:50:05

Google'da "Bitcoin al" aramaları Bitcoin'in tarihi zirvesinin başlangıç noktası olan Kasım 2020 seviyesine geldi. Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, buranın bir kırılma noktası olduğuna dikkat çekiyor

Bitcoin'de düzeltme ve güç toplama dönemi sona erdi mi? Saatlerce tartışılabilecek bir konu. Fakat Bitcoin'in en büyük gücü olan kulaktan kulağa fısıldanmayı göstermesi ve  yatırımcıların Bitcoin ilgisini yansıtması açısından Google aramaları çarpıcı bir sonuç ortaya koyuyor. Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, Google aramalarının bir önceki tarihi zirve rallisinin başlangıcındaki seviyelere geldiğine dikkat çekiyor.


Süllü, "Bitcoin haftalık kapanışını 60.000$ üzerinde yapmaya hazırlanırken, Google trends aramalarında ‘Bitcoin Al’ aratmalarının yeniden Kasım 2020 düzeyine geldiği görülüyor. Kasım 2020 Bitcoin’in kırılma ayıdır ve 13.000$ seviyesinden 67.000$ seviyesine uzanan trendin de başlangıcıdır. Algı ve ilginin giderek arttığı Bitcoin’de diğer tarafta volatilite de düşüyor. Bu nedenle Bitcoin rallisinden önce altcoinler harekete daha hazır gözüküyor. Ripple, Kongre’ye seslenişle resti çekti ve stablecoinleri düzenlemek yerine genel bir kripto para düzenlemesi çıkarma talebi ile seslendi. Ripple’ın SEC ile olan mahkemesi henüz sona ermese de diğer coğrafyalarda iş birliklerini geliştiriyor. Bununla birlikte Goldman Sachs’ın Ethereum’da enflasyon koşulları sağlaması durumunda yüzde 80’lik artış beklediğini de unutmamak gerekir. Ethereum’un domine ettiği DeFi dünyasında kilitlenen coinlerin değeri 274 milyar dolara ulaştı. Ethereum için devam eden uygun koşullarda teknik görünümü de bizlere 4300$ seviyesini destek haline getirdiği ve burada tutunması halinde 4700$ seviyesi ile yeni rekor denemelerinde olabileceğini gösteriyor. Bitcoin’de ise yükselen kanal hareketi devam etse de volatilitenin düşüyor oluşu, hareket kabiliyetini biraz kısıtlayabilir." dedi.


Öte yandan Bitcoin aramalarında asıl zirve elbette fiyatların tarihi zirveleri gördüğü noktalarda yaşanıyor. Bitcoin'den servet kazananların haberleri yayılmaya başladıkça herkesin benzer bir kazanç sağlama hevesi, çoğunlukla da Bitcoin'in tarihi zirvelerine yaklaştığı dönemlere denk düşüyor. Bu nedenle Bitcoin aramalarının en yüksek seviyelere çıktığı noktalarda alımlar her zaman uzmanlar tarafından piyasadan uzak durulması gereken dönemler olarak kabul ediliyor. Mevcut arama hacimlerindeki yükseliş ise henüz zirve noktalarına uzak bir seviyede.