Bitcoin'de bitmeyen kırmızı mumlar: Fiyat 38 bin doları da deldi

Yayınlama: 21.01.2022 23:25:00 Güncelleme: 21.01.2022 23:36:03

Bitcoin'in mumları 38 binin ardından yine bir kanlı hafta sonuna işaret etti. BTC fiyatı 38 bin doların da altını test etti

Barış Erkaya-Bitcoin analizi

Bitcoin'de kanlı bir ilk çeyrek olabileceğine hem Dünya gazetesindeki yazılarımızda hem de Paramevzu.com'daki haberlerimiz ve analizlerimizde dikkat çekmiştik. Geçen hafta Dünya gazetesinde yayınlanan yazımda Bitcoin 2022: Dibin de dibi vardır başlığıyla, gerçekten tutarlı analizlere sahip ve objektif piyasa analistlerinin Bitcoin'de 39 binlerin son dip olmayabileceğinin tahminlerinin altını çizmiştik. Fakat kripto paraların ilginç noktası şu ki: 69 bin dolarlardan 37 bin dolarlara yani yüzde 46 değer kaybına rağmen hala kimse boğa piyasasının sona erdiğinden emin değil. Bunun en önemli sebebi de Bitcoin'in bu tarz fiyat hareketlerini gerçekleştirmesinin sadece birkaç ay sürmesi. Aynı ölçüde yeniden belki de 100 bin dolarların üzerini görmesi için de birkaç ay yeterli olabiliyor. Bu da kolay kolay hiçbir analistin "Ayı piyasasına girdik" kelamını telafuz etmemesine neden oluyor. Fakat gerçek şu ki bu kadar volatil piyasada belki uzun vadeli olmasa da kısa vadede bunun adı gayet de ayı piyasasıdır. Yine bu seviyelerden başlayacak bir ralli de aynı şekilde boğa piyasasına geri dönüş olabilir. Çünkü ayı ve boğa piyasaları kavramlarını kripto para piyasalarında hisse senedi piyasaları gibi yerleşmiş ve daha derinlikli piyasaların süreçleriyle eşleştirmek büyük bir hata olabilir. Volatilitenin bu kadar yüksek olduğu piyasalarda ayı ve boğa sezonlarının sürelerinin de misli misli kısa olmasından daha doğal bir şey olamaz.

Peki bundan sonra neler olabilir. Yatırım piyasalarındaki genel geçer tecrübeler elbette kripto para pazarı için de geçerli. Boğalar her zaman ayıların en çok olduğu zamanları sever. Yani Benjamin Graham'dan tutun da Warren Buffet'lara, Peter Lynch'lere kadar birçok yatırım üstadının altını çizdiği en büyük ralli göstergelerinden biri şudur: Herkesin artık tir tir titrediği ve almaktan en çok korktuğu anlar, bir ralli başlangıcına en yakın anlardır. İşte bu yüzden Bitcoin'in 39 binlerden 44 binlere yükselişleri, 44 binlerden 39 binlere düşüşlerinin ardından hızla yeniden dibe hareketlenmeleri birer psikolojik tuzak noktaları olarak kabul edilebilir. 
Bu sert hareketler bilinçli şekilde yapılır ki gerçek bir ralli başladığında en dipten alanlar sıradan yatırımcılar değil her zaman bu ralliyi başlatanlar olsun. 

Bu nedenle önce bir ortalama alım seviyesi belirleyip biraz daha uzun bir bekleyişi ve biraz daha az karı göze almak kazanmanın sihirli anahtarıdır. Fiyatlar daha da aşağıya gidebilir. Bunun için alınacak önlem de her zaman portföyün sadece bir kısmıyla alım yapıp geri kalanı nakit olarak kenarda tutmak olmalı.

Şu anki piyasa psikolojisine bakalım. Mesela bu seviyeden alacak kadar cesur musunuz? Bitcoin'in daha da aşaığya gidebileceği korkusu giderek yükseliyor. Bu Bitcoin'de dibe yaklaşıldığının önemli göstergelerinden biri. Piyasadaki çoğunluğun psikolojisi böyle olduğunda Bitcoin'de yeni bir yukarı sert ralliye hazırlanmak mümkün olacak.