Bitcoin gerçek bir değer saklama aracı olabilir mi?

Yayınlama: 29.04.2021 14:03:00 Güncelleme: 29.04.2021 14:26:57

Goldman Sachs analistleri Bitcoin'in dijital bir altın olabilmesinin önündeki sorunları analiz etti. Analizdeki en ilginç nokta ise rakiplerinin Bitcoin'in yerini alma olasılığına dikkat çekilmesi

Bitcoin'in global ve genel kabul görmüş bir varlık olarak kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin tartışmalar akademik düzeyde de devam ederken, bu konuda kararını vermiş olan finansal kurumlar ise çoktan harekete geçip kripto para pazarına yönelik yatırımlarını yapmaya ve ürünlerini sunmaya başladı.

Her ne kadar kripto para odaklı yeni bir ürün yelpazesi çıkaramaya hazırlansa da Goldman Sachs, analistleri aracılığıyla bu konudaki sorgulamalarına halen devam ediyor.

Goldman Sachs, çarşamba günü "dijital altın olarak Bitcoin" ile ilgili bazı sorunları özetleyen bir not yayınladı. Emtia stratejisti Jeffrey Currie liderliğindeki analistler, kripto para biriminin uzun vadeli bir değer deposu haline gelip gelmeyeceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Analistler şöyle açıkladı: "Bitcoin daha fazla likiditeden yararlansa da, yüksek enerji tüketimi ve çevresel, sosyal, yönetişim ESG puanlamasının zayıflığından ve gerçek hayatta maddi olarak kullanım eksikliğinden muzdarip." Ayrıca analistler, diğer kripto para birimlerinden gelen rekabeti, bitcoin'in dijital altın haline gelmesini engelleyen bir faktör olarak gösterdi.

Goldman Sachs, “Gerçek talep, yatırım talebindeki dalgalanmaları emmek için ayarlandığından, fiyatın oynaklığını düzelttiği için gerçek hayatta kullanım önemli. Bu aynı zamanda varlığın sıfıra gitme ihtimalinin düşük olduğu anlamına da geliyor. "

Analistler, Bitcoin'in gerçek kullanım eksikliğinin ve çevresel sorunlarının Bitcoin'i "değer deposu talebini daha iyi tasarlanmış başka bir kripto para birimine kaptırmaya karşı savunmasız" hale getirdiğini iddia etti. Ayrıca analistlerin iddialarından biri de şu: “Bitcoin, etherium ve altcoin gibi diğer kripto para birimlerine zemin sağladı. Bu, bizim görüşümüze göre, kripto para birimleri arasında baskın uzun vadeli değer deposu statüsü için rekabetin hala devam ettiğinin altını çiziyor ve bitcoin tutmaya ek risk kaynağı teşkil ediyor."

Bitcoin'in çevresel etkisine gelince, analistler, kripto para biriminin madencilik sürecinde kullanılan elektrik tüketimi konusunda endişeler olduğunu yazdı ve Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı ve Bitcoin madenciliğinin her yıl Arjantin'den daha fazla enerji kullandığını gösteren araştırmaya atıfta bulundu. Bununla birlikte, birçok kişi, bitcoin madenciliğinin giderek daha fazla yenilenebilir enerji kullandığını iddia ediyor.

Bununla birlikte, artan sayıda insan, Bitcoin'in, ABD'nin bitcoin yanlısı Senatörü Cynthia Lummis de dahil olmak üzere enflasyona karşı bir korunma olarak kullanılabilecek büyük bir değer deposu olduğuna inanıyor. Hatta bazıları, bitcoin'in tercih edilen değer deposu olarak altının yerini alacağını söylüyor. Goldman Sachs analistleri ise "Bitcoin'in güvenli liman talebi olarak altınla rekabet etmesi için henüz çok erken olduğunu ve ikisinin bir arada var olabileceğini düşünüyoruz" diyor.

Bu arada Goldman Sachs, bitcoin ticaret masasını geri açtı ve kripto yatırım ürünlerinin "tam bir yelpazesini" piyasaya sürmeyi planlıyor . Mart ayında Glodman Sachs, BTC için büyük kurumsal talep gördüğünü açıklamıştı. CEO David Solomon, bu ayın başlarında kripto para birimi düzenlemesine gelecek " büyük bir evrim " beklediğini söylemişti.