Borsa faiz beklentisini sattı, aşağıdan destek arıyor

Yayınlama: 15.04.2021 14:19:00 Güncelleme: 15.04.2021 14:35:03

Borsa İstanbul, Merkez Bankası'nın faiz kararını yukarıdan karşıladı. Kararın beklentiler doğrultusunda gelmesiyle bir süredir satın alınan beklenti satıldı. Şimdi endeks tepki alımları arıyor

Merkez Bankası'nın yeni başkanıyla politika faizini yüksek seviyede koruyup korumayacağı en önemli gündem maddesiydi. Bir çok yabancı aracı kurum faizin düşürülmemesinin yeterli olmadığını, daha da artırılması gerektiğini savunsa da piyasadaki ağırlıklı beklenti faizin sabit tutulacağı, karar metninde ise sıkı para politikasının devamına vurgu yapılan ifadeler kullanılacağı yönündeydi.
Beklendiği gibi de oldu. Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'da sabit tutarken, özellikle dış kaynaklı enfalsyonist beklentiler nedeniyle sıkı para politikası duruşunun devam edeceğinin altını çizdi.

Yani beklenti gerçekleşti ve borsada da borsa tarihi kadar eski olan kural da işlemeye başladı. Beklentiler alınır, gerçekleşmeler ise satılır. Zaten bu beklentiyi günlerdir satın alan borsada beklentinin gerçekleşmesiyle birlikte kar satışları gördük. Kararın açıklanmasından saniyeler önce 1416 puanda olan BIST-100 endeksi kararın açıklanmasıyla birlikte saniyeler içerisinde kar satışlarıyla önce 1403 puana kadar indi. Ardından gelen zayıf tepki alımları endeksi yukarı taşımaya yetmedi.
Satışların ağırlık kazanmasıyla endeks yönünü yeniden satış tarafına çevirdi ve 1398 puana kadar geriledi. Buradan yeniden gelen alımlar saat 14:27 itibariyle 1400 puanın birkaç puan üstünde yeni kar satışlarıyla karşılaşıyor. Endeks 1400 puanın üzerinde kendine destek arıyor.

Fakat piyasadan gelen bilgilere göre ufak çaplı yabancı alımları da görülmeye başladı. Bu alımların güçlenip güçlenmeyeceğini ilerleyen seanslar gösterecek.