Bosch'dan çip krizini çözecek hamle

Yayınlama: 07.06.2021 17:53:00 Güncelleme: 07.06.2021 17:58:19

Bosch, geçen ay açılışını yaptığı yeni çip fabrikasıyla birlikte küresel çip tedarik krizinden etkilenen Avrupa'da yerel üretime başlıyor

Bosch'dan çip krizini çözecek hamle

Bosch’un 1 milyar euro yatırımla açtığı yarı iletken fabrikası tedarik sıkıntılarından ve Avrupa’nın Asya ya da ABD’ye bağımlılığından kaynaklanan sorunlara çare olabilir.

Almanya’nın Dresden şehrine yakın bir bölgede kurulan fabrikada üretilen ilk çip gelecek ay elektronik aletlerin üretiminde kullanılacak.Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Harald Kroeger konuyla ilgili “Üretimin zaman almasından dolayı hızlı bir düzelme olamayacak ama yeni fabrika kesinlikle kapasiteyi artıracak. Her çip iyi çiptir” dedi.

Japonya’da bir fabrikanın yanması ve Texas’taki fırtınadan dolayı zarar gören fabrikanın kapanmasıyla çip tedarik sıkıntısı birçok sektörde üretimi etkilemişti. Çip tedarikindeki sorunlara karşı kırılganlığı yüksek olan Avrupa Birliği de on yıl içerisinde küresel üretimin en az yüzde 20’si kadar çip üretimi gerçekleştirme hedefi koydu. Geçen ay fabrikanın açılışına görüntülü olarak katılan Merkel ise “Eğer AB gibi bir blok mikroçip üretemiyorsa bu konuda kendimi rahat hissetmezdim. Eğer bir araba ülkesiyseniz ana parçalardan birini üretememeniz hiç de iyi değil” dedi.