Cardano Ethereum'u geçebilir mi?

Yayınlama: 10.10.2021 15:00:00 Güncelleme: 10.10.2021 15:12:07

ADA, sessiz ve derinden yükselişiyle ETH'nin ikincilik tahtını zorluyor. Fakat Cardano'nun bu hedefine karşılık Ethereum da rakibine ölümcül bir vuruş yapmak üzere

Cardano şu anda piyasa değeri sıralamasında 3 numaralı kripto para birimi olarak Bitcoin ve Ethereum'un arkasında . Bitcoin'in 927 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri varken, Ethereum'un yaklaşık 399 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Cardano'nun piyasa değeri ise 70 milyar dolar. Her ne kadar BTC'yi geçmekten çok uzak olsa da, ADA'nın istikrarlı ve sessiz büyümesi Ethereum'un konumu için bir tehdit olabilir.

Kripto yatırımcıları, ADA'nın Ethereum katili olup olmayacağını ve 2 numaralı kripto para birimi olarak yerini alıp alamayacağını merak ediyor. ADA ve ETH arasındaki devasa fiyat ve piyasa değeri farkına rağmen bu olasılığın göz ardı edilmemesi gerektiğinin birçok nedeni var.

ADA'NIN BITCOIN VE ETHEREUM'A KARŞI SARSICI AVANTAJLARI

Cardano , Bitcoin ve kripto para birimlerinin çoğunluğu gibi blok zinciri üzerine inşa edildi. Ethereum'un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson tarafından 2013 yılında kuruldu. Kripto uzmanları, Ethereum'u çevre dostu bir kripto para birimi olarak tanımlıyor.

En iyi 6 çevre dostu kripto para biriminden üçüncüsü. Ethereum ve Bitcoin ise bu listede yer almıyor. Ethereum ve Bitcoin birlikte yılda 180 terawatt saat enerji kullanıyor. Ethereum tek başına yılda yaklaşık 20 ila 25 terawatt saat kullanıyor. Cardano ise yılda sadece 6 gigawatt saat kullanıyor.

Hesaplamayı daha iyi anlayabilmek için 1.000 gigawatt, 1 terawatt'a eşit. Başka bir deyişle, Ethereum, Cardano'dan misli misli fazla enerji kullanıyor. Özellikle çevre kaygılarının sıklıkla dile getirildiği bir dönemde gelecek açısından yatırımcıların Cardano gibi daha az enerji gerektiren bir kripto para kullanma isteği artıyor.

Düşük enerji saatleri tüketmesine rağmen Cardano, Bitcoin ve Ethereum'un bir araya getirdiğinden çok daha fazla işlem gerçekleştiriyor. Bitcoin saniyede 5 işlem gerçekleştirirken, Ethereum saniyede 15 işlem gerçekleştiriyor. Bu, saniyede toplam 20 işleme denk düşerken Cardano saniyede 257 işlem gerçekleştiriyor.

Bunun nedeni, Cardano'nun işlemleri doğrulamak için çok sayıda düğüm kullanmaması. Bunun yerine, işlemleri doğrulamak için gereken cihaz sayısını azaltan bir hisse ispatı sistemi kullanır. Düşük enerji tüketiminin nedeni de bu.

Cardano şu anda üçüncü en büyük kripto para birimi olsa da, son 3 hafta içinde değerde ve piyasa değerinde yavaş bir düşüş kaydetti.
Tether ve Binance Coin gibi diğer kripto para birimleri şu anda Cardano'yu yakalamaya ve muhtemelen yerini almaya çok yakın.

ALONZO SERT ÇATALI YOLDA
Cardano kısa süre önce bir yazılım güncellemesi yaptı ve topluluk daha büyük bir güncellemeye bakıyor: Alonzo Hard Fork. Bu yükseltme özellikle Cardano'yu Ethereum'a karşı yönlendirmeyi hedefliyor. Cardano çerçevesine akıllı sözleşmeler eklemeyi içeriyor.

Özellikle akıllı bir sözleşme, Ethereum'un üzerinde çalıştığı teknoloji ve en büyük gücü. Alonzo Hard Fork'un Eylül ortasında gerçekleşmesi bekleniyor. Çatal kesinlikle olacak. Kripto meraklılarının ağzındaki soru ise bu yükseltme ile Ethereum'u geçmeyi başarıp başaramayacağı.

Piyasa değerine ve fiyata bakıldığında, ADA'nın ETH katili olması veya geçmesi olasılığı daha düşük. ETH ve ADA'nın piyasa değeri arasındaki fark yaklaşık 330 milyar dolar ve bu çok fazla. Cardano'nun piyasa değeri, Ethereum'dan çok 100. sıradaki kripto para birimine daha yakın.

Kripto para birimlerinin çok değişken fiyatlara sahip olduğu biliniyor. Raporlar, geçtiğimiz yıl ADA'nın yüzde 1400'den fazla, ETH'nin ise yüzde 330 arttığını gösteriyor. Buna rağmen, ADA'nın fiyatı ETH'nin fiyatından çok uzak. 1 ADA'nın değeri 2 doların biraz üzerindeyken 1 ETH'nin değeri 3.400 doların üzerinde. TradingBeasts, ADA fiyatının önümüzdeki aylarda çok yavaş artacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, piyasa tahmin edilebilir olmadığı için kripto para birimi fiyat tahminleri her zaman doğru değil. ADA uzun vadede 'olağandışı' kazanımlarına devam edebilir veya etmeyebilir.

ETHEREUM'UN ADA'YI ÇÖKERTME PLANI: PROOF OF STAKE'E GEÇİŞ
ADA'nın ETH'yi geçmesindeki ana zorluk ETH'nin kendisi. ADA, çerçevesini güçlendirmek ve piyasa değerini artırmak için hamleler yaparken, ETH de aynı şeyi yapıyor. ADA, daha önce belirtildiği gibi akıllı sözleşmeleri entegre etmeyi planlıyor. Ethereum, ADA'nın kullandığı Proof of Stake modelini entegre etmeyi planlıyor.

Bunun 2021'in sonlarında veya 2022'nin başlarında olması bekleniyor. Çevre dostu olması, ADA'nın benimsenmesinin desteklerinden biri. ETH, POS modelini entegre ederse, ADA artık bu avantaja sahip olmayabilir. ETH, böylece ADA gibi, saniyede daha fazla işlem gerçekleştirebilecek ve daha az enerji saati kullanabilecek.

ADA'NIN KARŞI HAMLESİ: AKILLI SÖZLEŞME ENTEGRASYONU
Akıllı sözleşmelerin olmaması, ADA'nın benimsenmesini etkileyen ETH'den daha az kullanım vakasına sahip olduğu anlamına gelir. Bu nedenle geliştiriciler akıllı sözleşmeler işlevselliğini eklemek istiyorlar. En iyi kripto yatırımcılarının ve geliştiricilerinin ADA'ya dönmesini sağlayabilir. Özellikle, merkezi olmayan finans uygulamalarının ADA üzerinde çalışmasına izin verecek.

Son olarak, kripto para birimi fiyatı, kullanıcı sayısı tarafından yönlendirilir. Popülerlik burada önemli bir rol oynar. ADA 2017'de piyasaya sürüldü, ETH ise 2013'ten beri piyasada. ETH, ADA'dan çok daha popüler. Böyle kaldığı sürece ETH, ADA'dan daha fazla kullanıcıya ve değere sahip olacak. ADA'nın geleceğini ve ETH'yi geçip geçmeyeceğini belirlemek için henüz erken. Şu anda ve sonraki tahminler, pek olası değil.