Çin, çip krizini çözmek için atak yaptı

Yayınlama: 08.10.2021 12:04:00 Güncelleme: 08.10.2021 12:07:49

Çin’de çip maliyetini yüzde 50 düşürecek yeni tesis üretime başladı

Çin’de kısa süre önce çip üretim teknolojisi konusunda önemli bir adım  atıldı. Çin’in ilk tek kristalli nano bakır üretim hattı, 2 Ekim’de  ülkenin güneyindeki Wenzhou kentinin Pingyang ilçesinde yer alan  fabrikada hizmete sokuldu. Böylece, Çin çip üretiminde kritik öneme  sahip tek kristalli nano bakırın seri üretimini tamamen kendi  imkanlarıyla gerçekleştirmeye başladı.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre Tek kristalli nano bakırın  çapı 13 mikron çapında, bu da bir saç telinin inceliğinin yaklaşık  onda birine denk geliyor. Tek kristalli nano bakır, entegre devre yarı  iletken üretimi için önemli bir malzeme.

Çin, yarı iletkenlerdeki kritik malzemelerin çoğunu ithal ediliyor ve  bu malzemeler arasında altın ve gümüş gibi değerli metaller de yer  alıyor. Bu da Çin’in çip üretimini uzun süredir kısıtlayan en ciddi  sorunlardan biri.

Tek kristalli nano bakır teknolojisinde kaydedilen atılım sayesinde,  değerli metallerin yerini bakır bazlı malzemelerin alması yönünde  önemli bir eşikten geçildi. Böylece, çip üretiminin maliyetinin büyük  ölçüde azaltılması ve çiplerin fiyatının benzer ithallerine kıyasla  yaklaşık yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor.

Tek kristalli nano bakır  haberleşme, otomotiv, sağlık ve endüstriyel  kontrol alanlarındaki çiplerde kullanılıyor. Pingyang’daki üretim  hatlarının tam üretim kapasitesiyle, Çin’de ilgili sektörlerin  ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’u karşılanabilecek. Bu ilerlemenin Çin’in çip üretiminde önemli bir engeli aşmasına büyük katkıda  bulunacağı öngörülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin son yıllarda Çinli işletmelere çip  konusunda yaptırım uygulamasıyla, küresel çip tedarik zinciri bozuldu. Geçen yıl ortaya çıkan Kovid-19 salgının etkileri de çip tedarikini  iyice ciddileştirdi. Bu durumdan en ciddi şekilde etkilenen  sektörlerden biri otomotiv sektörü. Bu yıl küresel çapta otomobil  üretim hedefinin yüzde 6,2 oranında azalması bekleniyor. Tedarik  zincirindeki aksaklık nedeniyle, küresel otomobil üreticilerinin bu  yılki otomobil üretimlerini 7 milyon 700 bin adet azaltacağı, ekonomik  kaybın ise 210 milyar dolara çıkacağı ifade ediliyor.

Aoto Forecast Solutions tarafından açıklanan verilere göre, çip krizi  ağustos itibarıyla küresel çapta otomobil üretiminin 5 milyon 850 bin  adet azalmasına yol açtı. Bu azalmanın 1 milyon 122 bini Çin  piyasasına ait. Çip krizinin etkileri sadece otomotiv sektöründe  hissedilmiyor  söz konusu krizin etkileri akıllı telefon ve video  oyunu gibi sektörlerde de görülüyor.