Çin Merkez Bankası'ndan normalleşme sinyali

Yayınlama: 06.07.2022 14:13:00 Güncelleme: 06.07.2022 16:36:15

Çin Merkez Bankası para politikasını normalleştirmeye doğru ilerlediğinin bir işareti olarak finansal sisteminden nakit çekmeye hazır görünüyor

Çin Merkez Bankası'ndan normalleşme sinyali
Küresel merkez bankalarının faiz artırdığı ortamda Çin Merkez Bankası da finansal sistemden nakit çekmeye hazır görünüyor. Bu durum bankanın para politikasında kriz modundan normalleşmeye doğru ilerlediğinin bir işareti.

Banka günlük kısa vadeli likidite operasyonunu 3 milyar yuanla (447 milyon dolar) 2021 yılı Ocak ayından bu yana en düşük seviyeye çekti. Bu hızla temmuz ilk beş gününde haziran ayı sonuna doğru enjekte ettiğinden daha fazla nakit çekmesi muhtemel.

BloombergHT'nin haberine göre, Çin Merkez Bankası’nın bu adımı mayıs ayında imalat sektörü aktivitesinin şubat ayından beri ilk kez iyileştiğini gösteren verinin ardından geldi.

Bankanın likidite duruşundaki değişim kısa vadeli tahvil getirilerini şimdiden artırdı ve bu durum salgının vurduğu ekonomiyi güçlendirmeyi amaçlayan bol nakit tarafından çıpalanmaya devam eden para piyasası faizlerini yükseltebilir.

Citic Securities Başekonomisti Ming Ming paylaştığı bir notta bankanın para politikasını kriz modundan normalleşmeye kaydırdığını belirtti. Uzman “Merkez bankası salgının ekonomik büyümeye zarar verdiği ikinci çeyrekte düşük faiz seviyelerine müsamaha gösterdi. Ancak bu sona eriyor olabilir” değerlendirmesini yaptı.