Credit Suisse'ten gövde gösterisi

Yayınlama: 07.10.2022 14:39:00 Güncelleme: 07.10.2022 15:40:02

Credit Suisse yatırımcılara güven vermek için tahvil geri alımı yapacak

Credit Suisse'ten gövde gösterisi
İsviçre bankası Credit Suisse, yatırımcılara güven vermek için güç gösterisi yaparak 3 milyar İsviçre frankı (3 milyar dolar) büyüklüğünde tahvil geri alımı yapacağını açıkladı.

Hisse fiyatı ve tahvilleri sert düşen Credit Suisse'in attığı bu adım bankanın borcunu azaltmayı ve güven aşılamayı hedefliyor. Bankanın milyarlarca frank sermaye artışına gitmesi gerekeceği endişelerinin ardından bu hafta sosyal medyada bankanın geleceğine ilişkin soru işareti olduğuna dair söylentiler dolaşmaya başladı.

Credit Suisse'in 5 yıllık CDS'lerinin geçen hafta Cuma günü 10 yılın en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından bankanın yöneticileri haftasonu büyük müşterilerine, sözleşme taraflarına ve yatırımcılara likidite ve sermaye pozisyonlarına dair güven vermeye çalıştı.

Bankanın CEO'su Ulrich Koerner, Reuters'ın gördüğü şirket içi bildirime göre geçen hafta Cuma günü çalışanlara sermaye ve likiditenin sağlam olduğunu ifade etmişti.

Ancak Koerner'in açıklamaları sosyal medyada söylentilere yol açarak bankanın hisselerinde sert satışlara neden olmuştu.

Banka tahvil geri alımına dair "piyasa koşullarından faydalanarak çekici fiyatlarda tahvil almamızı sağlayacak" açıklamasında bulundu.

Açıklamanın ardından bankanın hisseleri ilk işlemlerde %3 artarken, euro cinsi tahvil fiyatları da yükseldi.