Döviz yükseldi vatandaş satış fırsatı olarak değerlendirdi

Yayınlama: 27.04.2021 08:42:00 Güncelleme: 27.04.2021 08:47:18

ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarının ardından güne negatif başlayan TL varlıklar yönünü pozitife döndü. Vatandaşlar dolar/TL’de 8.40 liranın üzerini yine satış fırsatı olarak değerlendirdi.

Türk Lirası varlıkları ABD Başkanı Biden’ın 24 Nisan konuşmasının ardından haftaya kayıpla başladı. Dolar/TL 8.47 liraya kadar yükselirken Borsa İstanbul hafif düşüşle açıldı.Dolar/TL’de 8.40 liranın üzerini satış fırsatı olarak gören yurtiçi yerleşiklerin satışlarıyla dolar 8.30 liranın altına kadar inerken analistler çok düşük işlem hacimlerinin yaşandığına dikkat çekti.

Yurtiçi yerleşikler tıpkı 19 Mart sonrası yeni Merkez Bankası başkanı değişiminde olduğu gibi döviz kurlarındaki yükselişte yaptığı gibi dün de bir miktar döviz mevduatını azalttı.Analistler, ABD ile ilişkilerde zaten negatif seyrin sürdüğünü piyasanın bu konuda yeni bir fiyatlamaya gitmesinin gerekmediğini belirtirken TL varlıklarda dalgalı görünümün süreceğini dile getirdi.

Dövizdeki dalgalı hareket devam edecek

Borsa İstanbul ise negatif başladığı günü yükselişle sürdürdü. Sanayi şirketlerinin yanı sıra bankacılık endeksi hisselerinde de yükseliş yaşandı.Uzmanlar, dolar/TL’deki karışık harekete karşılık borsada yaşanan pozitif havanın ise dikkat çekici olduğunu vurguladı. Vatandaşın dolar 8.40 liranın üzerine çıktığında satışa koştuğunu ifade eden analistler yabancıların TL varlık satışının bireysel döviz satışıyla dengelendiğine dikkat çekti. Ancak işlem hacminin çok düşük olduğuna da işaret eden analistler bundan sonraki süreçte dalgalı hareketlerin devam edeceği görüşünde.