FED faiz kararını açıkladı! Karar 11'e sıfır oyla alındı

Yayınlama: 18.03.2021 10:55:00 Güncelleme: 07.04.2021 10:16:45

FED'in merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Oy birliğiyle alınan kararda herhangi bir sürpriz yok. Asıl sürpriz ise büyüme beklentilerinde

FED faiz kararını açıkladı! Karar 11'e sıfır oyla alındı

Amerikan Merkez Bankası Fed, politika faizi niteliğindeki iskonto faiz oranlarını yüzde 0.25'te bırakarak herhangi bir değişikliğie gitmeme kararı aldı. Fed'in faiz kararı oy birliği ile alındı.

Fed, gevşek para politikalarını ABD ekonomisi koronavirüs salgınının etkilerinden çıkarak daha da toparlanana kadar devam ettirme planlarını teyit etti.

İki gün süren FOMC toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada ekonomik büyüme, enflasyon ve faiz oranları için önümüzdeki yıllara yönelik projeksiyonlar güncellenirken, büyüme için daha parlak bir görünüm ortaya koydu.

Fed yetkililerinin önümüzdeki dönem için faiz tahminleri de değişmedi.

Fed'in açıkladığı "Ekonomik Projeksiyon" raporuna göre, bu yıl ve gelecek 3 yıl için faiz tahminleri bir önceki raporda olduğu gibi yüzde 0,1 seviyesinde kaldı.

Fed yetkililerinin uzun dönem faiz tahmini yüzde 2,5 seviyesinde bulunuyor.

FOMC toplantısı sonrası yapılan açıklamada, "Toparlanma hızında  bir yavaşlamayı takiben, ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri son dönemde yukarı döndü, bununla birlikte pandemiden en olumsuz etkilene sektörler zayıf olmaya devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

Fed, enflasyon ve istihdam hedeflerine doğru "oldukça önemli ilerleme" sağlanana kadar ABD Hazine kağıtlarından aylık 80 milyar dolar ve mortgage destekli menkul kıymetlerden aylık 40 milyar dolar alım yapılmaya devam edilmesini kararlaştırdı. 

Ekonominin ivme kazandığını belirten Fed, görünümün koronavirüse verilecek sağlık yanıtına bağlı olmaya devam ettiğini de vurguladı. 
Fed, finansal şartların destekleyici olmaya devam ettiğini ifade etti. 

ABD Merkez Bankası(Fed) yetkilileri bu yıl için işsizlik oranı beklentisini aşağı yönlü revize etti.
İşsizlik oranı tahmini bu yıl için yüzde 5,0'ten yüzde 4,5'e, gelecek yıl için yüzde 4,2'den yüzde 3,9'a çekildi. Fed yetkilileri 2023 yılı için yüzde 3,7 olan tahminini ise %3,5'e indirdi. 
Uzun dönem işsizlik tahmini de yüzde 4,1'den %4,0'e geldi. 

ABD'de Şubat ayı itibarıyla işsizlik oranı yüzde 6,2 seviyesinde açıklandı. İşsizlik oranı COVİD-19'un etkilerinin zirve yaptığı Nisan  ayında yüzde 14,7 ile tarihi zirvesini görmüştü.

FED'DEN 2021'DE HIZLI BÜYÜME BEKLENTİSİ
Fed yetkilileri GSYH tahminlerini yukarı yönde revize etti.
2021 yılı büyüme beklentisi yüzde 6,5 oldu. Fed gelecek yıl için yüzde 3,3, 2023 yılı için yüzde 2,2 büyüme beklendiğini açıkladı. Bir  önceki raporda bu yıl için yüzde 4,2, gelecek yıl için yüzde 3,2  ve 2023 yılı için yüzde 2,4 büyüme tahmin edilmişti.

Uzun dönem büyüme beklentisi yüzde 1,8 olarak kaldı.

ABD ekonomisi yılın 4.çeyreğinde öncü verilere göre yüzde 4,1  büyüdü. Büyüme ile ilgili final sonuçları 25 Mart'ta açıklanacak.