Fitch'ten TCMB yorumu!

Yayınlama: 09.12.2021 14:04:00 Güncelleme: 09.12.2021 14:00:37

Fitch: TCMB'nin daha fazla faiz indirmesi makroekonomik istikrar için risk yaratır

Fitch Ratings, TCMB'nin daha fazla faiz indirmesi halinde makroekonomik istikrara yönelik risk oluşabileceği uyarısında bulundu. Türkiye'nin son dönemde bir dizi şok ile baş etmek zorunda kaldığını hatırlatan Fitch, yeni bir testin yakın olduğunu da vurguladı.

Fitch Ratings dün yayınladığı "Gelişmekte olan Avrupa Ülke Borç Rasyoları İstikrar Kazanacak" başlıklı raporunda Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelere de yer verdi. 

"Politika eksiklikleri Türkiye'nın dış kırılganlıklarını azdırıyor ve  global finansal şartların sıkılaşmakta olduğu bir dönemde taze bir kriz riskini getiriyor" değerlendirmesini yapan Fitch, Türkiye'de enflasyonun 2022'de açık ara ile Gelişmekte olan Avrupa Bölgesi'nin en yükseği olmasının beklendiğini de vurguladı. Fitch, "Merkez Bankası'nın daha fazla faiz indirmesi veya konvansiyonel olmayan tedbirlere başvurması  makroekonomik istikrara yönelik risk yaratır" tespitini yaptı. 

Fitch raporunda, Türkiye'de 2023'de yapılacak seçimlerin ekonom politikası yapımının içine nasıl gireceği, siyasi ortamın nasıl olacağı yönündeki değerlendirmeleri takip edeceğini de vurguladı.

Raporda, "Dış kırılganlıklar ve yanlış politika adımları Türkiye'ye test edebilir" başlığı ile de değerlendirmede bulunan Fitch, "Dış finansman yartları genel olarak sabit, ancak bizim temel senaryomuz gelişmiş piyasa merkez banklarının kademeli şekilde para politikalarını sıkılaştırmalarının daha gergin durumdaki ülkeler üzerinde biraz baskı yaratabileceğini öngörüyor. Bu çerçevede, Türkiye, yüksek dış finansman ihtiyacının etkisi ile bölgedeki en kırılgan ülke olmaya devam ediyor. Politika belirsizliği bu kırılanlığı azdırıyor. Yüksek enflasyon karşısında faiz indirimi, para politikası kredibilitesinin olmadığını vurguladı ve lirayı zayıflattı. Türkiye son yıllarda bir dizi şokla başa çıktı ve yeni bir test an meselesi"