Gelişen ülke piyasalarına rekor fon girişi

Yayınlama: 27.01.2023 14:35:00 Güncelleme: 27.01.2023 14:35:33

Küresel çapta ekonomilerde gözlenen toparlanma işaretlerinin artması ve ağır resesyon tehdidinin azalması gelişmekte olan ülke hisselerine ve tahvillerine ilgiyi artırdı

Dünyada ekonominin toparlanmaya dair emareler göstermesi gelişmekte olan piyasalara olan talebi artırmaya başladı.

Çin’in toparlanan ekonomisinin yeniden açılması ve dünya genelinde yavaşlayan enflasyon geçtiğimiz yıl yaşanan düşüşü tersine çevirmeye yardımcı olurken yatırımcılar rekora yakın oranda gelişmekte olan piyasaların hisse senetlerine ve tahvillerine yoğun ilgi göstermeye başladı.

Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) 21 ülkeyi takip eden yüksek frekanslı verilerine göre, gelişmekte olan hisse senedi ve borç piyasaları bu hafta günde net 1,1 milyar dolar yeni fon çekti. Sınır ötesi para akış hızı, son 20 yılda yaşanan zirveleri aşarak 2020'nin sonlarında ve 2021'in başlarında koronavirüs kapanmalarının kaldırılmasının ardından yaşanan akışların ardından ikinci sıraya yerleşti.

Düşen küresel enflasyon, birçok piyasa katılımcısının ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının yakında faizleri artırmayı bırakacağına dair fiyatlamalarına yol açarak gelişmekte olan ülkeler için büyük bir sorunun rahatlamasına yol açmıştı.

JPMorgan Analisti Jahangir Aziz, gelişmekte olan piyasaları aşağı çeken önemli ekonomik belirsizliklerin "ortadan kalkması nedeniyle, girişlerde daha fazla toparlanma için "depoda fazlasıyla benzin olduğunu" söyledi.

Resesyon tehdidi de azaldı. Perşembe günü açıklanan veriler, ABD ekonomisinin 2022'nin son çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdüğünü, yıllıklandırılmış yüzde 2,9 oranında büyüdüğünü, işsizlik maaşı başvurularının ise düşük kaldığını gösterdi.

ÇİN YAŞANAN GİRİŞLERDE AÇIK ARA ÖNDE

Öte yandan Çin'in sıfır Kovid politikasını rafa kaldırma kararının da büyük etkisi oldu. IIF verilerine göre, tüm gelişen piyasalar için günlük 1,1 milyar dolarlık akışın 800 milyon dolarını ülkenin girişleri oluştururken, diğer gelişmekte olan ülkeler Pekin'in hamlesinin zincirleme etkisinden yararlanıyor.

Gelişmekte olan piyasa varlıklarına, yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerin bu yıl gelişmiş ekonomileri geride bırakacağına dair beklentileri daha da yardımcı oldu.

JPMorgan, 2022'nin ikinci yarısında sıfır olan gelişmekte olan piyasalardaki gayri safi yurt içi hasılanın, 2023'te gelişmiş ekonomilerdeki orandan 1,4 puan daha fazla büyümesini bekliyor.