Google aşı olmayan çalışanını işten çıkaracak

Yayınlama: 15.12.2021 11:25:00 Güncelleme: 15.12.2021 12:20:02

Google, çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdiğini ve aşı olmayanların ilk olarak maaşlarının kesileceğini, daha sonra işten çıkarılacaklarını bildirdi

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, çalışanları ile ilgili corona virüs aşı kararını açıkladı.

Şirket, çalışanlarının aşı olmamaları durumunda ilk olarak maaşlarının kesileceğini daha sonra işten atılacaklarını söyledi.

Alphabet çatısı altında faaliyet gösteren Google tarafından yazılı olarak çalışanlarına iletilen notta, çoğu ABD çalışanının, Başkan Biden'ın yürütme emrinden kaynaklanan aşı şartları kapsamına gireceği belirtildi.

Teknoloji endüstrisinin çoğu işe dönüş planlarını geciktirirken, Google ofise geri dönmeye hazırlanıyor.

Ofise dönüş hazırlıkları sırasında aşı zorunluluğu kararı alan şirket, çalışanların aşı durumlarını beyan etmek, kanıt gösteren belgeleri yüklemek ve tıbbi veya dini bir muafiyet için başvurmak için 3 Aralık'a kadar süreleri olduğunu aktardı.

Google, bu tarihten sonra belgelerini yüklememiş, aşılanmamış ve muafiyet talepleri onaylanmayan çalışanlarla iletişime geçeceğini vurguladı.

SON TARİH 18 OCAK

Paylaşılan notta, aşılama kurallarına 18 Ocak tarihine kadar uymayan çalışanların 30 gün boyunca “ücretli idari izne” alınacağının altı çizildi.

Google, bu tarihten itibaren hala aşılanmamış çalışanları altı aya kadar “ücretsiz kişisel izne” çıkaracağını ve ardından işten çıkarılacaklarını bildirdi.