Hepsiburada hisseleri çakıldı, soruşturma açıldı

Yayınlama: 31.08.2021 12:08:00 Güncelleme: 31.08.2021 12:15:47

Hepsiburada'nın NASDAQ'da işlem gören hisseleri değerinin dörtte birini kaybedince ABD'li 4 hukuk firması olası ihlalleri araştırmak için soruşturma başlatılmasına neden oldu

Hepsiburada’nın NASDAQ’ta işlem gören hisselerinde bir günde yaşanan yüzde 25’lük sert düşüş üzerine ABD’li 4 hukuk şirketi harekete geçti. Şirketin halka arz fiyatının da altına inen hisseleri nedeniyle yatırımcıları korumak adına olası ihlalleri araştırmak için soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

NASDAQ Borsası’nda geçen ay işlem görmeye başlayan Hepsiburada’ya ABD’de 4 farklı hukuk şirketi tarafından soruşturma başlatıldı.

Geçen hafta yaşanan yüzde 25’i aşkın düşüşün ardından Hepsiburada hisselerinin halka arz fiyatının da altına düşmesi üzerine ABD’deki üç hukuk bürosu (Glancy Prongay & Murray LLP, Johnson Fistel, Howard G. Smith, Frank R. Cruz) yatırımcıları korumak adına harekete geçti.

E-ticaret platformu Hepsiburada, 1 Temmuz 2021 tarihinde hisse başına 12 dolarlık fiyat üzerinden NASDAQ’ta halka arz edilmişti. Bu işlem ile şirket, ABD NASDAQ Borsası’nda kote olan ilk ve tek Türk şirketi olmuştu.

1 Temmuz ile 25 Ağusyos tarihleri arasında 12-14 dolar arasında seyredem şirketin hisse fiyatı geçen hafta perşembe günü (26 Ağustos), bir günde yüzde 25’ten fazla değer kaybederek, 12 dolardan 8 dolar seviyesine kadar inmişti.

Bu sert düşüş, şirketin finansal sonuçlarını duyurmasının hemen ardından gelmişti. Geçen hafta, hisse fiyatındaki bu düşüşün yanısıra Hepsiburada'nın üst yönetiminde de önemli değişiklikler yapılmıştı.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine harekete geçen ABD’li hukuk büroları, Federal Menkul Kıymetler Yasası kapsamında Hepsiburada’nın olası ihlalleriyle ilgili olarak yatırımcılar adına soruşturma başlatıldığını duyurdu.

27 Ağustos Cuma günü çevrimiçi düzenlenen basın toplantısında finansal sonuçları değerlendiren Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, hisse fiyatında yaşanan sert düşüş ile ilgili bir soru üzerine, 'gündelik düşüş ve yükselişlerle ilgilenmediklerini' ifade etmişti.

26 Ağustos 2021'de, bu yılın ikinci çeyreğine ait mali sonuçlarını açıklayan Hepsiburada, gelirlerini yüzde 5.2 artışla 1.75 milyar TL’ye çıkarmıştı. Ancak Hepsiburada’nın faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını gösteren FAVÖK’ü ise satışları artırma odaklı yatırım, reklam ve pazarlama harcamaları nedeniyle eksiye dönmüş; şirketin geçen yılın aynı döneminde 71.1 milyon lira olan FAVÖK’ü, bu yılın ikinci çeyreğinde ise eksi 188.6 milyon lira olmuştu.

Kaynak: Habertürk