İşlem vergisi en çok robot işlemleri etkiler

Yayınlama: 11.06.2024 09:51:00 Güncelleme: 11.06.2024 09:48:48

İşlem vergisi en çok robot işlemleri etkiler

Borsa işlemlerine vergi uygulamasının yansıması borsada karşılığını satışlarda gösterdi. İşlem vergisi bireysel yatırımcılardan ziyade, anlık, robotik işlem yapan profesyonelleri daha fazla etkileyeceği yönünde.

Borsada yapılan işlemlere vergi tartışmaları devam ediyor. Gözlenen, tartışmaların daha da somutlaştığı ve sonuca yaklaştığı yönünde. İşlem vergisi bireysel yatırımcılardan ziyade, anlık, robotik işlem yapan profesyonelleri daha fazla etkileyeceği yönünde. Zira yatırımcıların sık sık şikayet ettiği robotik işlemlerde, gelecek işlem vergisiyle birlikte maliyetler de artacak.


İletişimi daha iyi yapılabilirdi

Borsa işlemlerine vergi uygulamasının yansıması borsada karşılığını satışlarda gösterdi. Bunu bir tür tepki satışları olarak değerlendirmek mümkün. Satışların yabancı ve profesyonel ağırlıklı olması adeta ortada bilek güreşi mi yapıldığı izlenimini veriyor. Piyasa uzmanları ise borsaya ilginin azalmasını beklemiyor.

Binde 2 kambiyo gider vergisini örnek göstererek döviz alımından vazgeçilmediği gibi borsadaki satışların da bir süre sonra durulacağı ifade ediliyor.

Günlük alım ve satım etkilenir

Borsa işlemlerine gelecek vergi günlük alım ve satımları etkileyecektir. Robotlarla yapılan işlemleri sınırlayacaktır.

Borsa Endeksi 14 gündür düşüyor

Borsa Endeksi 14 gündür geriliyor. 11.088’den başlayan düşüş ile 10.046 seviyesine gelindi. 1.042 puanlık düşüş gibi görünse de birçok hisse hayli sert düştü. Şişecam, 31 Mayıs günü hisselerinde gerçekleşen işlemler nedeniyle SPK’ya şikayette bulundu. Şirket, anılan tarihte gerçekleşen işlemlerle alakalı Şişecam’ı ve yatırımcıları zarara uğratan, kişilerin tespiti ve gerekli tahkikatın yapılması için SPK’ye başvuruda bulunduğunu bildirdi. Şişecam’ın fiyatı 31 Mayıs günü yapılan işlemler neticesinde gün için en yüksek 53,40 TL’ye kadar yükseldikten sonra günlük %5,37 gerileyerek kapanışını 49,66 TL’den gerçekleştirdi. (Zeynep Aktaş/EKONOMİ Gazetesi)