JP Morgan'dan Merkez'in faiz kararına ilk yorum

Yayınlama: 06.05.2021 18:57:00 Güncelleme: 06.05.2021 19:06:30

Yabancı yatırımcıların TCMB'nin faiz kararıyla ilgili yorumları gelmeye başladı. İlk rapor JP Morgan analisti Yarkın Cebeci'den geldi

Yarkın Cebeci tarafından hazırlanan değerlendirme raporunda Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasındaki kısa açıklama metnindeki bazı kritik dil değişikliklerinin altı çizildi.

İşte JP Morgan'ın değerlendirmesinden bazı önemli başlıklar:

"TCMB, beklenildiği üzere, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19'da tuttu. Banka, son dönemdeki politika hamlelerinin etkinliği ve dış dengelerdeki iyileşme konusunda daha iyimser görünmekle birlikte, enflasyon ve politika görünümü konusunda temkinli olmaya devam etti. Duyuru notunun belki de en önemli kısmı, sağlanan açık politika rehberliğiydi. Bu notta, politika gevşemesinin zamanlamasına ilişkin yepyeni bir cümle, Nisan Enflasyon Raporu'nun tahmin patikasındaki önemli düşüşe kadar mevcut para politikası duruşunun devam edeceğini belirtti. TCMB, aylık enflasyon tahminleri vermemekle birlikte, üç aylık enflasyon raporlarında enflasyon beklentisi patikasına ilişkin bir grafik yayınlıyor. Nisan raporu, TCMB'nin Ekim ayına kadar enflasyonun yüzde 16-17 civarında seyretmesini beklediğini, ardından Kasım'da yüzde 14'e, Aralık'ta yüzde 12.2'ye düşmesini beklediğini gösterdi. Dolayısıyla yılın son iki ayında “önemli düşüş” öngörülüyor. 

Nisan enflasyonu ile ilgili notumuzda da söylediğimiz gibi, "Hem manşet hem de çekirdek enflasyon Nisan'da aşağı yönlü bir sürpriz yaptı, ancak fiyat baskıları (özellikle maliyet kaynaklı baskılar) yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor ve TCMB'nin temkinli duruşu sürdürmesi ve bir miktar inanılırlık sağlamak için erken gevşemeyi bile ima etmekten kaçınması gerekiyor. Bu fiyatlandırma davranışında daha fazla kötüleşmeyi önlemek için gerekli. "
Bugünkü duyuru notu, TCMB'nin bu riskin farkında olduğu ve dışsal faktörleri (doğası gereği siyasi ve ekonomik) yok saydığını, önümüzdeki aylarda temkinli duruşunu sürdürmeye ve politikasını gevşetmekten kaçınmaya kararlı olduğuna işaret ediyor. Enflasyon tahmini patikamız TCMB'ninkine benzer. Yılın sonunda enflasyonda da düşüş öngörüyoruz.

Faiz oranı açıklama notuna baktığımızda, geçen aya göre üç değişiklik daha görüyoruz. Birincisi, TCMB, emtia fiyatlarındaki artışların yeniden başlaması ve artan küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finans piyasaları üzerindeki etkilerine atıfta bulunarak küresel enflasyonist baskılardan daha fazla endişe duyuyor. İkincisi, TCMB geçen ay ticari kredilerdeki yavaşlamaya atıfta bulunurken ve tüketici kredilerindeki hızlanma endişesini dile getirirken, bu kez Banka hem ticari hem de tüketici kredilerindeki “ılımlı” büyümeye atıfta bulunarak, büyüme devam ederse yakından izleme sözü verdi. Son olarak TCMB, dış dengeleme konusunda daha iyimser, yurtiçinde kredi büyümesinin yavaşladığını söylüyor "