KDV indirimleri ve mevduatta stopaj düşüşleri uzatıldı

Yayınlama: 30.07.2021 09:26:00 Güncelleme: 30.07.2021 09:31:15

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı. Mevduatta stopaj indirimlerinin ve KDV indiriminin süresi iki ay daha uzatıldı

KDV indirimleri ve mevduatta stopaj düşüşleri uzatıldı
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter’dan yaptığı açıklamada pandemiden zarar gören işletmelere uygulanan bazı vergi muafiyetlerinin ve TL mevduata uygulanan stopaj indirimlerinin Eylül sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. Yerel para birimini desteklemek ve de-dolarizasyona katkı vermek için uygulamaya konulan stopaj avantajı Temmuz sonu itibariyle sona erecekti. Koronavirüs pandemisinin işletmeler üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla KDV indirimleri de son 1 yıldır uygulanıyordu.

KDV indirimleri; koronavirüs pandemisinden en çok zarar gören konaklama, yeme-içme, ulaşım, işyeri kiralama ve diğer hizmetlerde Temmuz 2020’den beri yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanıyordu.

TRY mevduatlarına uygulanan stopaj oranları ise Eylül 2020’den beri şu şekildeydi:
* 6 aya kadar vadeli hesaplar (6 ay dahil) için yüzde 15’ten yüzde 5’e,
* 1 yıla kadar vadeli hesaplar (1 yıl dahil) için yüzde 12’den yüzde 3’e,
* 1 yıldan uzun vadeli hesaplar için yüzde 10’dan sıfıra düşürülmüştü.

KDV indirimlerinin devamı, ilgili sektörlerdeki talebi canlı tutma ve belli oranda fiyat düşüşü etkisi sağlayarak, vergi gelirinden vazgeçilerek işletmelerin de satış fiyatlarını düşürerek bir canlılık ve gelir artışı yaratma amacıyla ortaya konulmuştu.