Kripto yedilisi!

Yayınlama: 19.10.2021 10:36:00 Güncelleme: 19.10.2021 11:04:20

Bitcoin'in yükselişi hiç kimseyi onlar kadar mutlu etmemiştir. Çünkü onlar kripto para sayesinde Forbes'un milyarderler listesinde

İş dünyası para konuşur: Yerçekimine meydan okuyan kripto pazarı, iyi bir plana sahip çoğu yatırımcısına gülmek için bir neden verdi. Gerçekte bugün kimse birazdan bahsedeceğimiz yedi adamdan daha fazla kahkaha atmıyor. Bunun için bol sıfırlı nedenleri var: Donald Trump ve Oprah Winfrey de dahil olmak üzere ünlü yüzlerin bu yılki Amerika'nın en zenginleri listesine girememesinin asıl nedeni onlar. Amerikan dergisi Forbes'un her yıl yayınladığı Amerika'nın En Zengin 400'ü sıralamasında en düşük servet 2.9 milyar dolara yükseldi ve bunun olmasını sağlayan servetlerini katlayarak 55 milyar doları aşan kripto yedilisi. Onlarla tanışın: 

 

1 | 50
 

 

Sam Bankman-Fried:


FTX borsası ve Alameda Research ticaret şirketi sayesinde kripto piyasasının en zengini. İki Stanford hukuk profesörünün oğlu olarak MIT'de fizik okudu, 2017'nin sonlarında kazançlı bir arbitraj fırsatını görerek kripto ticaretine atladı. İki yıl sonra kurduğu FTX bugün, kripto türevleri alım satımı işinde önde gelen borsalardan biri. FTX, Temmuz 2021'de Coinbase Ventures ve SoftBank gibi şirketlerden 18 milyar dolarlık bir değerlemeyle 900 milyon dolar topladı ve Bankman-Fried'i tarihin 30 yaş altı en zengin insanlarından biri haline getirmeyi başardı. Bankman-Fried şimdiye kadar servetinin binde 1'ini seçmen kaydı, küresel yoksulluğun azaltılması ve yapay zeka güvenliği gibi amaçlara bağışladı.

 

2 | 50
 

 

Brian Armstrong:


Amerika'nın en büyük kripto para borsası olan Coinbase Global'in CEO'su, "Dünyanın yenilikçiliği ve özgürlüğü yönlendiren küresel, açık bir finansal sisteme sahip olmasını istedim" diyor. Eski bir Airbnb yazılım mühendisi olan Armstrong, 2012 yılında eski döviz tüccarı Fred Ehrsam ile birlikte San Francisco'da Coinbase'i kurdu. Coinbase, 14 Nisan 2021'de Nasdaq'ta halka açıldı ve kısa sürede 100 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Armstrong, 2020'de yaklaşık 1,3 milyar dolar gelirle 322 milyon dolar kar elde eden Coinbase'de yaklaşık %19 hisseye sahip.

 

3 | 50
 

 

Chris Larsen:

2012 yılında Blockchain teknolojisini kullanan bankalar için uluslararası ödemeleri kolaylaştıran Ripple'ı kurdu. Şirket, 100'den fazla müşterisi arasında American Express ve Santander'i sayıyor. Larsen, Aralık 2016'da Ripple CEO'su olarak görevinden ayrıldı, ancak yönetim kurulu başkanı olmaya devam ediyor. Ripple'dan önce, 1996'da çevrimiçi ipotek kredisi veren e-Kredi'yi ve 2005'te eşler arası kredi veren Prosper'ı kurdu. Nisan 2019'da Larsen ve vakfı, San Francisco Eyalet Üniversitesi'ne büyük ölçüde XRP cinsinden 25 milyon dolar bağışladı.

 

4 | 50
 

 

Cameron - Tyler Winklevoss:

2014 yılında ikizi-birebir kopyası- Tyler Winklevoss ile birlikte kripto para borsası Gemini'yi kurdu ve günde yaklaşık 200 milyon dolar işliyor. Eski Olimpiyat kürekçileri Cameron, Gemini'nin başkanı; Tyler ise CEO'sudur. Facebook için Mark Zuckerberg'i fikirlerini çalmakla suçlamışlardı. Facebook CEO'su ile yaptıkları 65 milyon dolarlık anlaşmanın bir kısmını Bitcoin depolamak için kullandılar.İkizler, diğer dijital varlıklarına ek olarak tahmini 70 bim Bitcoin'e sahipler.

 

5 | 50
 

 

Fred Ehrsam:

Ehrsam, Coinbase'i kurmadan iki yıl önce Goldman Sachs'ta döviz satışı yapıyordu. Dijital para birimleri kavramını ilk öğrendiği yer World of Warcraft oyunu ve binlerce saat oynadığını itiraf ediyor. 2012 yılında Brian Armstrong ile kripto para borsası Coinbase'i kurdu ve bugüne Amerika'nın en büyük kripto komisyoncusu olmayı başardı.Ehrsam 2017'de şirketten ayrıldı ancak yönetim kurulunda kalmaya devam ediyor ve hala hisselerinin yaklaşık yüzde 6'sına sahip. Coinbase Nisan 2021'de halka açıldı. 2018'de, 1 milyar dolardan fazla varlığa sahip bir kripto para yatırım şirketi olan Paradigm'i kurdu.

 

6 | 50
 

Jed McCaleb

McCaleb, kripto işinden önce, büyük plak şirketleri tarafından telif hakkı ihlali nedeniyle dava edilen dosya paylaşım hizmeti eDonkey2000'i çıkarmıştı. Bugün üç tanınmış kripto firmasının kurulmasına yardımcı olan blok zinciri alanındaki bir öncüdür: 2010 yılında, hacklenmeden bir yıl sonra sattığı ilk büyük Bitcoin borsası olan Mt. Gox'u kurdu. 2012'de Ripple'ı kurdu, ancak kısa süre sonra diğer kurucularla anlaşmazlıklar yaşadı. 2014'te, bir sonraki girişimi, sınır ötesi ödemeleri hızlandırmayı amaçlayan ve Ripple'ın rakibi olan Stellar'ın kurulmasıydı. McCaleb'in servetinin çoğu, hala elinde bulundurduğu tahmini 3.4 milyar XRP'den geliyor.

 

7 | 50
 

 

EN ZENGİN 7 KRİPTO PARA YATIRIMCISI

ADI                               YAŞI      SERVETİ
                                              (MİLYAR DOLAR)          

Sam Bankman-Fried      29        22.5

Brian Armstrong             39        11.5

Chris Larsen                  61          6           

Cameron Winklevoss    40          4.3

Tyler Winklevoss           40          4.3

Fred Ehrsam                 33          3.5

Jed McCaleb      46          3