Kripto paralarda 10 milyar dolarlık likidasyon şoku!

Yayınlama: 18.04.2021 16:50:00 Güncelleme: 18.04.2021 17:03:49

Bitcoin'in yeni rekorlar kıracağı beklentisiyle açılan kaldıraçlı pozisyonların borsalar tarafından tasfiye edilmesinin Bitcoin fiyatındaki düşüşü hızlandırdığı düşünülüyor

Bitcoin fiyatlarındaki ani düşüşün, yaklaşık 10 milyar dolarlık likidasyona yol açtığı belirtiliyor. Uzun pozisyonlarda önemli bir değişim yaşanmazken kısa pozisyon kapatmaların düşüşü hızlandırdığı dikkat çekiyor.
Bitcoin'in çok değil birkaç gün önce yeni rekorlar kıracağına ilişki beklentiler dillendiriliyordu. Fakat ani gelen düşüş dalgasının birçok bitcoin tüccarını yüksek kaldıraçta yakaladığına dikkat çekiliyor. Borsalardan gelen tasfiye edilen kaldıraçlı pozisyonlara ilişkin sın veriler de bu iddiaları doğrular nitelikte. Fakat Bitcoin'deki ani düşüşün zaman zaman balinalar (yani büyük yatırımcılar) tarafından kaldıraçlı tüccarların tasfiyesi amacıyla özellikle mi gerçekleştirildiği yoksa ABD'den gelen bazı finansal kuruluşlara kripto para üzerinden kara para aklaması yaptıklarına ilişkin soruşturma nedeniyle mi düştüğü netleşmiş değil.

Kesin olan bir şey varsa borsaların çok sert gerçekleşen günlük düşüş nedeniyle emniyet sübabını açtığı ve aşırı zarardaki kaldıraçlı pozisyonları tasfiye etmeye başladığı yönünden. Bu da kripto para fiyatlarında beklentilerin üzerinde düşüşün sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.