Kripto ve hissede kayıplar artıyor! AB'den yeni mali kriz uyarısı

Yayınlama: 17.05.2022 10:05:00 Güncelleme: 17.05.2022 11:30:02

Hisse fiyatlarındaki düşüş ve kripta para birimlerindeki derin değer kaybı yeni bir mali krizin tetikleyicisi olabilir mi? AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bu durumun, yeni bir mali krizi tetikleyebileceği uyarısında bulundu

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya-Ukrayna Savaşı ve bunun küresel ekonomiye etkileri hakkında bir blog yazısı yayımlayarak, AB'nin hem Rusya hem de Ukrayna ile yakın ekonomik bağları olduğunu ve savaşın olumsuz ekonomik sonuçlarını AB'nin de hissettiğini belirtti.

Borrell, savaş nedeniyle gıda, enerji ve başlıca emtia fiyatlarının baskısıyla enflasyonda sert bir artış yaşandığını anımsattı.

Enflasyonun, salgının ardından ekonomik toparlanmanın neden olduğu artan talep ve değer zincirinde devam eden kesintiler sonucunda 2021 boyunca yüksek seyrettiğini anımsatan Borrell, savaşın enflasyon artışını hızlandırdığını kaydetti.

Josep Borrell, enflasyonun en yoksulları ve zayıfları daha fazla etkilediğini, dünya çapında eşitsizlikleri de artırdığını bildirdi.

"Son haftalarda finansal piyasalarda hisse fiyatlarında hızlı bir düşüş ve kripto para birimlerinde olağanüstü bir değer kaybı gözlemledik." diyen Borrell, bu durumun yeni bir mali krizi tetikleyebileceğine dikkati çekti.

Borrell, bu durumda uluslararası sermayenin finans alanında yüksek riskli yatırımlardan çıkarak ABD gibi daha güvenli yerlere yöneleceğini savundu.

Riskin gerçekleşmeye başladığını belirten Borrell, son dönemde dolar kurunun hızla yükseldiğini, bunun para birimi değer kaybeden ülkelerde enflasyonu daha fazla beslediğini aktardı.