Martı 100 milyon dolar değerlemeye ulaştı

Yayınlama: 28.04.2022 13:40:00 Güncelleme: 28.04.2022 13:50:40

Paylaşımlı elektrikli araç alanında faaliyet gösteren Martı, 2021 yılının ortasında başladığı B serisi yatırım turunu 100 milyon dolar şirket değerine ulaşarak tamamladı

Önümüzdeki 10 yıl sonunda tüm ulaşımın elektrikli araçlarla olması hedefini önüne koyan Martı, geçtiğimiz yıl yatırım turu öncesi sahada olan 20 bin aracı ile 12 ayda 20 milyon dolar ciro yaptı. Martı, tamamladığı son B serisi yatırım turunda 100 milyon dolar değerleme ile yıllık cirosunun 5 katı şirket değerine ulaştı. Martı'nın B serisi yatırım turuna Actera ve EBRD'nin yanı sıra Bossa Nova Investimentos, Kevin Ryan, BECO Capital, Autotech Ventures, Endeavor Catalyst ve Autotech Ventures katılmıştı.

Böylece Martı globalde bu alanda halka açık faaliyet gösteren şirketleri değerleme çarpanlarıyla geride bırakmış oldu. 

ÖKTEM: YENİ ARAÇLAR GELİYOR
Kullanıcıları ile buluşacak yeni tip araçları hakkında konuşan Martı kurucusu Oğuz Alper Öktem, “İnsanların hayatını kolaylaştıracak tüm araçlar için pilot çalışmalar yapıyoruz. Tüm iki ve dört tekerlekli araçları sırasıyla sahada deniyoruz. Trafikten insanları ne kadar kurtarır, çevreye zararı ne oranda azaltırsak o kadar mutlu oluyoruz hem ben hem ekibim” dedi.