Milli Takım'daki bazı oyuncular Euro 2020’de forma giyemeyebilir

Yayınlama: 19.04.2021 16:42:00 Güncelleme: 19.04.2021 16:49:50

Kuruluşu bugün resmen ilan edilen Avrupa Süper Ligi futbol dünyasını karıştırdı. UEFA'nın karşı çıktığı turnuva Milli Takım'daki bazı oyuncuların Euro 2020'de forma giyememesi riskini de yarattı.

Avrupa Süper Ligi kuruldu futbolda tüm hesaplar karıştı. Milli takımlarda da konuyla ilgili bir bilinmezlik söz konusu. UEFA, FIFA ve Avrupa Süper Lig kulüpleri kararlarında geri adım atmaz ve Hakan Çalhanoğlu, Merih Demiral, Ozan Kabak şu anki takımlarında oynamaya devam ederse, EURO 2020'de forma giyemeyecekler.

Avrupa’da 12 büyük kulübün ortak açıklamasıyla Avrupa Süper Ligi’nin kurulması resmen gerçekleşti. İspanya'dan Real Madrid, Barcelona ve Atletico Madrid, İngiltere'den Liverpool, Manchester City, Manchester United, Arsenal, Chelsea ve Tottenham Hotspur, İtalya'dan ise Juventus, Inter ve Milan kulüplerinden yapılan ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi'nin kurulması kararı duyuruldu. Yapılan açıklamada kısa süre içerisinde başlaması planlanan oluşuma 3 kulübün daha dahil olacağı belirtildi.

 Futbolcular kulüplerinde devam ederlerse oynayamayacaklar

Ancak bu açıklama Avrupa futbolunda büyük kriz çıkardı.  FIFA ve UEFA ağır yaptırım kararları açıkladı. TFF'nin de 'kabul edilemez' dediği yeni lig milli takımları da etkileyebilir. Çünkü yaptırım kararları gereği Avrupa Süper Ligi'nde forma giyen futbolcular, UEFA ve FIFA organizasyonlarında, dolayısıyla bu yaz düzenlenecek EURO 2020'de forma giyemeyecekler. Böyle bir durum uygulamaya konursa ve milli takım oyuncuları Hakan Çalhanoğlu, Merih Demiral, Ozan Kabak şu anki takımlarında oynamaya devam ederse turnuvada forma giyemeyecekler.